آیا در مورد پیس میکر ضربان ساز چیز ی می دانید؟

آیا در مورد پیس میکر چیزی می دانید یا پزشک تان برای بهبودی بیماری های قلبی تان تا کنون استفاده از این وسیله را پیشنهاد کرده است؟

شاید شما یا اطرافیان نیز یکی از میلیون ها نفر باشید که برای ادامه حیات خود نیاز به استفاده از پیس میکر دارید پس بر شما واجب است در مورد این دستگاه و نجوه کارکرد آن اطلاعات لازم را داشته باشید علاوه بر آن بر همگان مبرهن است که افزایش آگاهی در زمینه های پزشکی می تواند موجب بهبود کمیت و کیفیت زندگی شود.

با توجه به مطالعات انجام شده در منابع مختلف علمی معتبر سراسر دنیا، توضیحاتی در مورد این نوع دستگاه در اختیارتان قرار می دهیم. هم چنین امید است با مطالعه آن به بخشی از پرسش های شما مخاطبین عزیز پاسخی در خور داده شود.

با ما همراه شوید.

پیس میکر چیست و چگونه انجام می شود؟

استفاده از پیس میکر موقت و دائم، بسته به شرایط خاص بیمار دارد. با استفاده از پیس میکر دائم، بیمار تقریبا می تواند مانند یک فرد عادی زندگی کرده و فعالیت های روزمره خود را از سر گیرد. پیس میکر موقت هم طبق نظر پزشک و در شرایط خاصی برای بیمار استفاده می شود. گاهی اوقات، بیماران قلبی مبتلا به آریتمی قلبی هستند. آریتمی قلبی شامل اختلال در ضربان قلب به صورت خیلی کند یا خیلی تند است. یکی از کاربردهای پیس میکر، تنظیم آریتمی، مخصوصا در ضربان کند قلب است.

اين روش با يك بيهوشي نسبتا مختصر انجام مي شود و بيمار كوچك ترين دردي احساس نمي كند.

باطري از طريق توليد جريان الكتريسيته و انتقال ان از طريق سيم ها به داخل قلب باعث توليد ضربان در قلب مي شود.

البته پيس ميكرها به چند نوع تقسيم مي شوند و تمام ان ها كار توليد ضربان را ندارند.

پیس میکر موقت یا ضربان ساز موقت در بیماران قلبی زمانی به کار می رود که ضربان قلب با مشکل همراه است و یا پزشک نیاز به ارزیابی بیشتر برای قرار دادن پیس میکر دائم دارد.

دربرخی موارد هم پیس میكر موقت زمانی به کار می رود که هنوز کندی ضربان قلب وجود دارد و تا بر طرف شدن برادیکاردی و پیش از پیس میکر دائم از آن استفاده می شود.

ضربان ساز موقت بیشتر مناسب زمانی است که نیاز به جایگزینی ضربان ساز دائمی، تعمیر، یا تغییر آن باشد یا اینکه ضربان قلب با مشکل مواجه باشد. با این کار پزشک می تواند روند تغییرات را به طور موقت در بیمار ارزیابی کند.

شالوده اصلی پیس میکر کدام است؟

بدنه باطري يك قسمت حدودا ١٠ سانتي متري مي باشد كه به طور معمول در زير پوست قفسه سينه سمت چپ در زير استخوان ترقوه تعبيه مي شود، بدنه باطري از طريق يك يا دو سيم (بسته به نوع پيس ميكر) و از طريق عروق به داخل حفرات قلب هدايت مي شود.

 1. منبع باطري

 2. سيم هاي اتصال

انواع باتری قلب

عمر مفيد باتري هاي قلبي بطور متوسط بين ١٠١٥ سال مي باشد ولي اين ميزان تا ٢٠ سال نيز مي تواند باشد.

 1.  باطري ها در بيماراني تعبيه مي گردد كه ميزان ضربان قلب ان ها پايين بوده و باتري وظيفه ضربان سازي را در ان ها به عهده دارد. در صورتي كه ميزان ضربان قلب بيمار كم تر از ميزان عادي باشد باتري شروع به توليد ضربان ميكن.
 2. نوع دوم باتري ها، باتري هاي شوك دهنده هستند و در بيماراني تعبيه مي شوند كه سابقه ايست قلبي داشته و يا دچار نارسايي قلبي و افت پمپاژ قلب هستند. اين باتري ها قابليت دادن شوك الكتريكي را در صورت بروز آريتمي يا ايست قلبي دارند و همينطور در صورت لزوم براي بيمار ضربان سازي انجام خواهند داد.

بيماران بعد از تعبيه پيس ميكر چگونه به زندگي عادي بازگردند؟

 • بيمار چند ساعت بعد از تعبيه پيس ميكر قادر به راه رفتن و انجام كارهاي روزمره خواهد بود ولي حداقل براي ٢٤ ساعت در بيمارستان تحت نظر خواهد بود.
 • بخيه در محل تعبيه باتري بعد از حدود ١٠ روز كشيده خواهد شد و تا آن زمان نبايد آب با آن منطقه تماس داشته باشد(استحمام در صورت پوشاندن آن قسمت بلامانع است).
 • استفاده از موبايل در سمت مقابل محل تعبيه باتري بلامانع است(باتري معمولا در سمت چپ سينه زير استخوان ترقوه باتري نصب مي شود و توصيه به استفاده از گوشي در سمت راست مي شود).
 • بيماراني كه هرگونه پيس ميكري دارند به هيچ عنوان قادر به انجام MRI نمي باشند مگر در موارد خاصي در باتري هاي نسل جديد كه اخيرا تعبيه مي شوند و جهت MRI ممانعتي ندارند.
 • بيماران مشكلي جهت رانندگي ندارند مگر در بيماراني كه پيس ميكرهاي از نوع با قابليت شوك تعبيه شده و بيمار در هر زمان در طول زندگي شوك دريافت كند ،در اين صورت بهتر است حداقل تا يك ماه بعد از شوك رانندگي انجام نشود.
 • تمام بيماران هر ٦ ماه بايد جهت اناليز باتري مراجعه كنند.
 • اقدامات دندانپزشكي در بيماران با باتري بلامانع است ولي حتما بايد با پزشك قلب مربوطه مشورت كنيد.
 • در صورت نياز به هرگونه جراحي حتما قبل از عمل با پزشك قلب تان مشورت كنيد.
مراقبت های بعد از پیس میکر

نکات مراقبتی پیس میکر های کارگذاری در بدن

آیا استفاده از یک پیس میکر خطرآفرین است؟

برای پاسخ به این سوال می توان از تجربیات افرادی که از این روش درمانی بهره جسته اند کمک گرفت. در این مورد بنا به تحقیقات محلی که انجام شده بود بسیاری از افرادی که از این روش درمانی بهره مند شده بوده بودند ابزار رضایت مندی داشته اند و عوارض جانبی از آن گزارش نکرده اند.

اما با توجه به دغدغه های که در این مورد وجود دارد که بسیار هم به جاست لازم است بدانید که در برخی از موارد بسیار نادر عوارضی از جمله: عفونت، واکنش آلژیکی و یا حتی خونریزی نیز وجود داشته است.

البته موارد مذکور به صورت موقتی بوده و به راحتی با درایت پزشک متخصص قلب و عروق قابل درمان و پیشگیری خواهد بود پس جای نگرانی در این باره وجود ندارد.

نتیجه گیری

فراموش نکنید که این دستگاه ساخته دست بشر امروزی است و با توجه به تجربیاتی که داشته ایم نمی توان آن را بی خطر جلود داد اما مزایا و فوائد ان تا حدی چشم گیر است و می تواند انسان را از مرگ حتمی نجات دهد که می توان بر عوارض احتمالی ان چشم پوشی کرد و به فکر راه حلی برای درمان باشد.

دکتر ندامهرعلیزاده

فارغ التحصيل عمومي دانشگاه تهران تخصص از دانشگاه ايران بيمارستان قلب شهيد رجايي جز رتبه هاي بورد كشوري سال ٩٦ عضو انجمن قلب اروپا شاغل در بيمارستانهاي خاتم الانبيا - فياض بخش - دي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − شش =

Call Now Buttonتماس با پزشک