هولتر ضربان قلب

هولتر ضربان قلب

شاید همیشه زمانی که به بیمارستان وارد می شوید و اتاق های بیماران را می بینید دستگاهی که نوار های قلبی را نشان می دهد به چشمتان خورده باشد و با خود بیان کنید که این مانتیورها چه چیز را نمایش خواهند داد.

در واقع این دستگاه ها، هولتر قلب نام دارند که همانطور که مشخص است وضعیت قلب افراد را نمایش خواهد داد. البته هولتر های قلبی وظایف دیگری را بر عهده دارند و در انواع مختلف برای سنجش فعالیت های قلبی افراد ساخته شده اند که ما دراین مقاله به بررسی دستگاه های هولتر قلب خواهیم پرداخت. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه همراه ما باشید.

هولتر قلب یک آزمایش برای بررسی سلامت قلب است.

ممکن است برای بررسی سلامت قلب به پزشک مراجعه کنید و  استفاده از هولتر ضربان قلب را به شما پیشنهاد کند. و یا ممکن است دچار تپش قلب و نا منظمی ضربان قلب یا آریتمی قلب( ریتم نا منظنم ضربان قلب) در زمان های نا مشخص شده باشید. و انجام نوار قلب و تست ECG کمک کننده نباشد. در این صورت پزشک به شما استفاده از هولتر قلب را توصیه می کند.

هولتر ضربان قلب چیست؟

همانطور که گفته شد هولتر قلب یک آزمایش برای بررسی عملکرد سلامت قلب است.

هولتر مانتورینگ قلب، با نام الکتروکاردیوگرام شناخته می شود و در اصطلاح به آن هولتر قلب نیز می گویند. هولتر قلب دستگاهی برای سنجش فعالیت قلب و اختلالات آریتمی و نامنظمی ضربان قلب است.

در واقع هولتر قلب روشی برای تشخیص و سنجش مانتورینگ فعالیت قلب در مدت زمان طولانی است. اغلب برای تشخیص برخی از بی نظمی های ضربان قلب یا آریتمی های قلبی مانند تپش قلب استفاده می شود.

به طور  کلی زمانی که فرد دچار برخی از بی نظمی های ضربان قلب یا آریتمی های قلبی مانند تپش قلب های لحظه ای، کوتاه مدت ویا در زمان های نامشخص می شود؛در این زمان استفاده از نوار قلب یا ECG کمک کننده نیست. زیرا که نوار قلب یاECG  برای مدت زمان کوتاهی به بدن متصل می شود و نمی تواند آریتمی های لحظه ای را تشخیص دهد ونتیجه مطلوبی نخواهد داشت.

در این صورت از هولتر قلب در بازه های زمانی 24 تا 48 ساعت میتوان استفاده کرد. زیرا که هولتر قلب نا منظمی ضربان قلب یا آریتمی قلب را  در مدت زمانی طولانی میتواند تشخیص دهد.

این دستگاه قابلیت نشان دادن عمکلرد و فعالیت قلب را برای مدت زمان طولانی دارد. در هولتر قلب حتی ضعیف ترین سیگنال هایی که توسط قلب تولید می شوند نیز قابل شناسایی هستند.

تاریخچه ساخت هولتر قلب:

شاید برای از افراد این سوال ایجاد شود که هولتر قلب توسط چه کسی ساخته شده است؟ خب باید بیان کنیم در صدر کسانی که دستگاه های مربوط به اندازه گیری ضربان قلب را اختراع کرده اند مخترع دستگاه هولتر قلب دکتر نورمن جی هولتر قرار دارد که این دستگاه ار هم به نام آن نام گذاری کرده اند.

در واقع این یک اختراع پیشرفته پزشکی بود که انقلابی را در زمینه پزشکی توسط نورمن “جف” هولتر و بروس دل مار ایجاد کرد. در حدود دو دهه ، این افراد دستگاهی را در دسترس تجاری به نام تست مانیتور هولتر ایجاد کردند. این دستگاه در دهه 1950 اختراع شد.

مانتیور هولتر

مانیتور هولتر دستگاهی پوشیدنی و نوعی الکتروکاردیوگرام سرپایی است که ریتم و فعالیت ضربان قلب شما را ثبت می کند. این به ارائه دهنده شما(پزشک) تصویری کامل از آنچه ریتم و ضربان قلب شما هنگام انجام زندگی خود انجام می دهد،بازگو خواهد کرد.

ازهولتر قلب زمانی استفاده خواهد شد که یک الکتروکاردیوگرام سنتی (ECG) اطلاعات کافی در مورد وضعیت قلب شما به پزشک ندهد، در این صورت است که آزمایش مانیتور هولتر انجام می شود.

ویژگی های مانیتور هولتر قلب :

 1. کوچک ، تقریباً به اندازه یک تلفن همراه
 2. با باتری کار می کند
 3. مجهز به سیم و الکترود (تکه های کوچک) است که به پوست شما می چسبد.
دستگاه هولتر قلب

دستگاه هولتر ضربان قلب

هولتر قلب چگونه عمل خواهد کرد؟

یک مانیتور هولتر فعالیت الکتریکی قلب شما را به مدت 24 یا 48 ساعت ثبت می کند. در حالی که آن را می پوشید، به کارهای منظم و روزمره خود می پردازید به طور مثال پیاده روی می کنید، فعالیت های خانه را انجام می دهید، به محل کار می روید و حتی در هنگام خواب. در واقع این فعالیت ها به همراه هولتر قلب به پزشک اطلاعات دقیق و جامعی را از سلامتی قلب شما می دهد.

در ادامه این مقاله ویدیویی برای شما عزیزان بارگذاری شده است که مراحل انجام هولتر ضربان قلب را بیان کرده است که شامل انجام  مراحل زیر است:

 1. در مرحله اول باید ناحیه قفسه سینه خود را شیو کنید.
 2. در مرحله بعدی الکترود هایی به بدن و سینه فرد به مدت 24 تا 48 ساعت  متصل می شود.
 3. سپس شما می توایند این الکترودها و مانتیور هولتر ار در زیر لباس خود قرار دهید.
 4. به مدت 24 تا 48 ساعت باید فعالیت های روزمره خود را انجام دهید
 5. نیابد به امواج رادیواکتیو و اشعه ایکس نزدیک شوید.
 6. در مرحله آخر بعد مدت معلوم شده، باید به کلینیک بازگردید و دستگاه را از خود جدا کنید.
 7. نتایج آزمایش به محض بررسی پزشک به شما گزارش داده خواهد شد.

نحوه استفاده از هولتر  ضربان قلب چگونه است؟

روش استفاده از این دستگاه تقریبا مانند دستگاه (ECG) است. و در اصطلاح به آن ECG سرپایی نیز می گویند.

هولتر قلب یک دستگاه الکتروکاردیوگرام کوچک است.

در واقع هولتر قلب دستگاهی است که توسط الکترود هایی به بدن و سینه فرد به مدت 24 تا 48 ساعت  متصل می شود. در زمانی که این هولتر به بدن شما متصل است  فرد می تواند به انجام فعالیت های روزمره خود بپردازد؛بعد از 24 یا 48 ساعت این هولتر قلب از بدن فرد جدا می شود. تراشه های قلبی دریافت شده توسط پزشک  با استفاده از نرم افزار آنالیز و بررسی می شود.

به طور کلی هولتر قلب با استفاده از فلز موجود در الکترود ها سیگنال های قلب را دریافت می کند و به دستگاه ارسال می کند.

سیم های الکتریکی هولتر قلب به نام لید شناخته می شود که توسط ژل چسبنده به پوست متصل شده است.

در طی انجام ازمایش مانتیور هولتر، توسط بندی به دور گردن و نزدیک سینه آویزان می شود. زیرا که برای دقیق تر بودن نتیجه مانیتور باید نزدیک بدن باشد تا نتایجی دقیق را ثبت کند.

کاربرد هولتر ضربان قلب

هولتر قلب یک روش برای تشخیص آریتمی های قلبی است. در مواقعی که تست ECG یا همان نوار قلب که برای مدت زمان کوتاهی به بدن متصل می شود، فعالیت قلب را نشان می دهد کمک کننده نباشد و نیاز به بررسی طولانی مدت عملکرد فعالیت قلب و آریتمی های قلب باشد از هولتر قلب استفاده می شود.

و در واقع با استفاده از هولتر قلب می توان هرگونه عمکلرد غیر طبیعی قلب در شبانه روز را شناسایی کرد.

موارد استفاده از هولتر ضربان قلب:

 • سر گیجه
 • تپش قلب
 • سرگیجه
 • ضربان قلب نامنظم(کند یا تند)
 • بیهوشی یا غش کردن بدون دلیل
 • تنگی نفس
 • ضربان قلب نا منظمی که توسط نوار قلب تشخیص داده نشود.
 • ضعف و خستگی
 • حمله و یا سنکوپ

نکات قبل از انجام هولتر قلب:

یکی از نکات مثبتی که این آزمایش دارد این است که برای انجام هولتر قلب به کار خاص وآماده شدن نیست. تنها ممکن است لازم باشد که تکنسین قفسه سینه شما را در جایی که الکترودها را متصل می کند بتراشد که البته خود فرد هم  می تواند قبل از مراجعه به مطب این کار را خود انجام دهد.

چه کسانی به هولتر قلب نیاز دارند؟

 1. در واقع هولتر قلب برای تمام افراد که مشکلات قلبی داشته باشند پاسخگو نیست این آزمایش برای افرادی نتیجه بخش خواهد بود که اگر یک نوار قلب بی نتیجه (ECG یا EKG) داشته باشند، ممکن است به مانیتور هولتر نیاز داشته باشید. EKG بی نتیجه به این معنی است که نتایج روشنی به پزشک ارائه نشده باشد.
 2. در مواقعی که به دلیل نشانه هایی دارای تپش قلب شدید شده باشید.
 3. فردی که دچار بیهوشی کوتاه مدت و یا غش خواهد شد بدون هیچ دلیل و زمینه ایی.
 4. پزشک تصمیم گرفته است برای پیدا کردن مشکل آزمایش EKG انجام دهد. اما EKG فقط قلب شما را برای مدت کوتاهی ثبت می کند. علائم قلبی همیشه هنگامی که در مطب پزشک هستید، اتفاق نمی افتد.

چه زمانی هولتر قلب مناسب نیست؟

 • اگر برای علائم قلبی خود به درمان فوری نیاز دارید، در واقع شرایط شما حاد است در نتیجه مانیتور هولتر مناسب نخواهد بود. درصورت تأخیر در مراقبت های فوری، مانیتور قلب به ارائه دهندگان توصیه نمی شود.
 • همچنین اگر علائمی ندارید، پزشک نمی تواند از مانیتور هولتر برای غربالگری معمول استفاده کند

مانیتور هولتر چه مسائلی را بیان خواهد کرد؟

 • آریتمی (ناهنجاری های ریتم قلب)
 • تپش قلب
 • تشخیص سرگیجه غیر قابل توضیح

هزینه هولتر ضربان قلب چقدر است؟

در واقع هزینه هولتر قلب، بسته به نوع، برند و قابلیت های آن متفاوت است و قیمت گوناگونی دارد. که به طور معمول نوع دستگاه هولتر ضربان قلب توسط پزشک تعیین می شود.

چه مراکزی هولتر قلب را انجام می دهند؟

همانطور که گفته شد هولتر ضربان قلب دستگاهی کوچک برای بررسی عملکرد و فعالیت قلب است. که هرگونه آریتمی و نامنظمی ضربان قلب را نشان می دهد.

اگر این سوال برای شما به وجود آمده است که چه مراکزی هولتر قلب انجام می دهند باید گفت، که شما هنگامی که دچار آریتمی و نا منظمی ضربان قلب و تپش قلب می شوید می توانید با مراجعه به مراکز درمانی، درمانگاه ها، کلینیک های قلب، بیمارستان ها  هولتر قلب را انجام دهید.

آیا هولتر قلب درد دارد؟

این سوال برای افرادی که قصد انجام هولتر قلب را دارند و برای آن ها تجویز شده است همیشه مطرح است که آیا هولتر قلب درد دارد؟

باید در جواب این سوال بیان کنیم که خیر هولتر دردی هیچ دردی را برای متقاضیان به  همراه نخواهد داشت شاید بیمارانی که مشکلات قلب دارند این تصور را داشته با شند که هر چیزی که مربوط به قلب است درد داشته باشد اما بیشتر آزمایشات مربوط به قلب بدون احساس نا خوشایندی و درد است در نتیجه جای نگرانی برای افراد وجود ندارد.

اینفوگرافیک هولتر فشار خون

هولتر فشار خون نوعی تست تشخیصی بیماری های قلبی

تفسیر نتیجه هولتر قلب چگونه است؟

در واقع تفسیر و نتیجه هولتر قلب توسط پزشک صورت می گیرد.

شما پس متصل بودن هولتر قلب در بازه زمانی گفته شده توسط پزشک، به پزشک مراجعه کرده تا دستگاه را از بدن شما جدا کنند. پزشک هولتر را به کامپیوتر متصل کرده و با استفاده از نرم افزاری تمامی اطلاعات ثبت شده و نتایج مربوط به فعالیت، عملکرد قلب و ضربان قلب را می خواند و بررسی می کند.

حتی ممکن است که قبل از انجام تست نیاز به ازمایش های دیگری باشد و بدون انجام ازمایش های دیگر علت آریتمی قلبی شما توسط هولتر قلب مشخص نشود.

هولتر قلب می تواند تاثیر دارو ها بر ضربان قلب غیر طبیعی،را نیز نشان دهد و حتی ممکن عدم تاثیر داروی مصرفی را نشان داده و نیاز به تغییر دارو یا دوز مصرفی دارو توسط پزشک  باشد.

آیا فعالیت هایی وجود دارد که هنگام استفاده از مانیتور هولتر نتوان انجام داد؟

در حالی که از مانیتور قلب خود استفاده می کنید ، این موارد را نباید انجام دهید:

 1. استحمام نکنید
 2. شنا کردن یا در معرض آب قرار گرفتن همانند باران و…
 3. باید از مناطقی که دارای اشعه ایکس هستند دوری کنید
 4. نزدیک یک منطقه با ولتاژ بالا یا فلزیاب نباید بروید

بعد از پایان استفاده از مانیتور هولتر چه اتفاقی می افتد؟

بعد از یک الی دو روز بسته به صلاح دید پزشک خود باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. شما مانیتور را به تکنسین بازگردانید.
 2. تکنسین سوابق شما ، از جمله EKG و یادداشت های شما را پردازش می کند و گزارشی را برای ارائه دهنده شما ارسال می کند.
 3. شما طی یک یا دو هفته نتایج آزمون را دریافت می کنید.

ارائه دهنده شما ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

 1. آزمایشات قلبی بیشتر
 2. داروهای قلب
 3. ضربان ساز
 4. روش کاردیورژن برای کمک به قلب شما برای بازگشت به ریتم ثابت.
 5. فرسایش (درمانی که از انرژی گرم یا سرد برای ایجاد بافت اسکار استفاده می کند)

آیا هولتر قلب عوارض دارد؟

باید بیان کنیم که مانیتور هولتر هیچ خطری و دردی و عارضه ایی برای فرد به همراه نخواهد داشت

الکترودها با نوار چسب به سینه شما متصل می شوند. نوار ممکن است باعث خارش یا تحریک شود. اگر آلرژی به نوارها یا چسب ها دارید ، به ارائه دهنده خود اطلاع دهید. خوشبختانه اگر قفسه سینه خود را شیو کنید حتی ممکن است خارش را هم نداشته باشید.

چه زمانی نتایج مانیتور هولتر را دریافت می کنم؟

پزشک شما طی یک یا دو هفته پس از آزمون با شما تماس خواهد گرفت. نتایج ممکن است نشان دهد که مانیتور قلب یک اختلال ریتم قلب (آریتمی) را تشخیص داده است، مانند:

 • فیبریلاسیون دهلیزی
 • برادی کاردی
 • تاکی کاردی
 • انقباضات بطنی زودرس (PVC)

متخصص قلب و عروق مراحل بعدی را با شما در میان می گذارد. ممکن است به داروهای ریتم قلب یا آزمایش بیشتر نیاز داشته باشید.

تفاوت بین نمایشگر EKG و مانیتور هولتر چیست؟

خب اولین تفاوت میان این دو آزمایش در این است که EKG فعالیت قلب شما را در آن لحظه اندازه گیری می کند. اما ریتم و علائم قلب شما می تواند در طول روز تغییر کند. اما آزمایش هولتر قلب در واقع فعالیت قلب شما را بین ی الی دو روز مورد بررسی قرار خواهد داد.

تفاوت بین هولتر و مانیتور نظارت بر رویدادها چیست؟

دستگاه مانیتور هولتر قلب شما را به مدت 24 یا 48 ساعت به طور مداوم ضبط می کند. اما مانیتور رویداد مداوم نیست و فقط هنگامی که علائم را احساس کرده و مانیتور را فعال کنید فعالیت قلب شما را ثبت می کند. در واقع مانتیور رویداد همان مانتیور هایی است که در بیمارستان ها استفاده خواهد شد و وضعیت قلب بیمار را بررسی خواهد کرد.

نتیجه گیری

در انتها می توان گفت شما کاربران عزیز این وب سایت تحت هیچ شرایطی نباید مطالعه چنین مطالبی را با مراجعه به پزشک متخصص قلب و عروق جایگزین کنید چرا که مقالاتی از این دست صرف آگاهی بخشی و اطلاع رسانی های بیشتر به شما ارائه شده است.

دکتر ندامهرعلیزاده

فارغ التحصيل عمومي دانشگاه تهران تخصص از دانشگاه ايران بيمارستان قلب شهيد رجايي جز رتبه هاي بورد كشوري سال ٩٦ عضو انجمن قلب اروپا شاغل در بيمارستانهاي خاتم الانبيا - فياض بخش - دي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 7 =

Call Now Buttonتماس با پزشک