هولتر ضربان قلب

هولتر قلب یک آزمایش برای بررسی سلامت قلب است.

ممکن است برای بررسی سلامت قلب به پزشک مراجعه کنید و  استفاده از هولتر ضربان قلب را به شما پیشنهاد کند. و یا ممکن است دچار تپش قلب و نا منظمی ضربان قلب یا آریتمی قلب( ریتم نا منظنم ضربان قلب) در زمان های نا مشخص شده باشید. و انجام نوار قلب و تست ECG کمک کننده نباشد. در این صورت پزشک به شما استفاده از هولتر قلب را توصیه می کند.

هولتر ضربان قلب چیست؟

همانطور که گفته شد هولتر قلب یک آزمایش برای بررسی عملکرد سلامت قلب است.

هولتر مانتورینگ قلب، با نام الکتروکاردیوگرام شناخته می شود و در اصطلاح به آن هولتر قلب نیز می گویند. هولتر قلب دستگاهی برای سنجش فعالیت قلب و اختلالات آریتمی و نامنظمی ضربان قلب است.

در واقع هولتر قلب روشی برای تشخیص و سنجش مانتورینگ فعالیت قلب در مدت زمان طولانی است. اغلب برای تشخیص برخی از بی نظمی های ضربان قلب یا آریتمی های قلبی مانند تپش قلب استفاده می شود.

به طور  کلی زمانی که فرد دچار برخی از بی نظمی های ضربان قلب یا آریتمی های قلبی مانند تپش قلب های لحظه ای، کوتاه مدت ویا در زمان های نامشخص می شود؛در این زمان استفاده از نوار قلب یا ECG کمک کننده نیست. زیرا که نوار قلب یاECG  برای مدت زمان کوتاهی به بدن متصل می شود و نمی تواند آریتمی های لحظه ای را تشخیص دهد ونتیجه مطلوبی نخواهد داشت.

در این صورت از هولتر قلب در بازه های زمانی 24 تا 48 ساعت میتوان استفاده کرد. زیرا که هولتر قلب نا منظمی ضربان قلب یا آریتمی قلب را  در مدت زمانی طولانی میتواند تشخیص دهد.

این دستگاه قابلیت نشان دادن عمکلرد و فعالیت قلب را برای مدت زمان طولانی دارد.

در هولتر قلب حتی ضعیف ترین سیگنال هایی که توسط قلب تولید می شوند نیز قابل شناسایی هستند.

تفاوت هولتر قلب با تست ECG این است که در ECG یا نوار قلب، ریتم و ضربان قلب را بر روی کاغذ نشان داده می شود اما هولتر قلب ریتم و ضربان قلب در طولانی مدت را در حافظه خود ذخیره  می کند. اما نتیجه آن به طورECG  یا نوار قلب  بر روی کاغذ هم قابل چاپ است.

دستگاه هولتر قلب

دستگاه هولتر ضربان قلب

نحوه استفاده از هولتر  ضربان قلب چگونه است؟

روش استفاده از این دستگاه تقریبا مانند دستگاه (ECG) است. و در اصطلاح به آن ECG سرپایی نیز می گویند.

هولتر قلب یک دستگاه الکتروکاردیوگرام کوچک است.

در واقع هولتر قلب دستگاهی است که توسط الکترود هایی به بدن و سینه فرد به مدت 24 تا 48 ساعت  متصل می شود. در زمانی که این هولتر به بدن شما متصل است  فرد می تواند به انجام فعالیت های روزمره خود بپردازد؛بعد از 24 یا 48 ساعت این هولتر قلب از بدن فرد جدا می شود. تراشه های قلبی دریافت شده توسط پزشک  با استفاده از نرم افزار آنالیز و بررسی می شود.

به طور کلی هولتر قلب با استفاده از فلز موجود در الکترود ها سیگنال های قلب را دریافت می کند و به دستگاه ارسال می کند.

سیم های الکتریکی هولتر قلب به نام لید شناخته می شود که توسط ژل چسبنده به پوست متصل شده است.

در طی انجام ازمایش مانتیور هولتر، توسط بندی به دور گردن و نزدیک سینه آویزان می شود. زیرا که برای دقیق تر بودن نتیجه مانیتور باید نزدیک بدن باشد تا نتایجی دقیق را ثبت کند.

کاربرد هولتر ضربان قلب

هولتر قلب یک روش برای تشخیص آریتمی های قلبی است. در مواقعی که تست ECG یا همان نوار قلب که برای مدت زمان کوتاهی به بدن متصل می شود، فعالیت قلب را نشان می دهد کمک کننده نباشد و نیاز به بررسی طولانی مدت عملکرد فعالیت قلب و آریتمی های قلب باشد از هولتر قلب استفاده می شود.

و در واقع با استفاده از هولتر قلب می توان هرگونه عمکلرد غیر طبیعی قلب در شبانه روز را شناسایی کرد.

موارد استفاده از هولتر ضربان قلب:

  • سر گیجه
  • تپش قلب
  • سرگیجه
  • ضربان قلب نامنظم(کند یا تند)
  • بیهوشی یا غش کردن بدون دلیل
  • تنگی نفس
  • ضربان قلب نا منظمی که توسط نوار قلب تشخیص داده نشود.
  • ضعف و خستگی
  • حمله و یا سنکوپ
هولتر قلب

روش های تشحیص بیماری های قلبی

هزینه هولتر ضربان قلب چقدر است؟

در واقع هزینه هولتر قلب، بسته به نوع، برند و قابلیت های آن متفاوت است و قیمت گوناگونی دارد. که به طور معمول نوع دستگاه هولتر ضربان قلب توسط پزشک تعیین می شود.

چه مراکزی هولتر قلب را انجام می دهند؟

همانطور که گفته شد هولتر ضربان قلب دستگاهی کوچک برای بررسی عملکرد و فعالیت قلب است. که هرگونه آریتمی و نامنظمی ضربان قلب را نشان می دهد.

اگر این سوال برای شما به وجود آمده است که چه مراکزی هولتر قلب انجام می دهند باید گفت، که شما هنگامی که دچار آریتمی و نا منظمی ضربان قلب و تپش قلب می شوید می توانید با مراجعه به مراکز درمانی، درمانگاه ها، کلینیک های قلب، بیمارستان ها  هولتر قلب را انجام دهید

تفسیر نتیجه هولتر قلب چگونه است؟

در واقع تفسیر و نتیجه هولتر قلب توسط پزشک صورت می گیرد.

شما پس متصل بودن هولتر قلب در بازه زمانی گفته شده توسط پزشک، به پزشک مراجعه کرده تا دستگاه را از بدن شما جدا کنند. پزشک هولتر را به کامپیوتر متصل کرده و با استفاده از نرم افزاری تمامی اطلاعات ثبت شده و نتایج مربوط به فعالیت، عملکرد قلب و ضربان قلب را می خواند و بررسی می کند.

حتی ممکن است که قبل از انجام تست نیاز به ازمایش های دیگری باشد و بدون انجام ازمایش های دیگر علت آریتمی قلبی شما توسط هولتر قلب مشخص نشود.

هولتر قلب می تواند تاثیر دارو ها بر ضربان قلب غیر طبیعی،را نیز نشان دهد و حتی ممکن عدم تاثیر داروی مصرفی را نشان داده و نیاز به تغییر دارو یا دوز مصرفی دارو توسط پزشک  باشد.

نتیجه گیری

در انتها می توان گفت شما کاربران عزیز این وب سایت تحت هیچ شرایطی نباید مطالعه چنین مطالبی را با مراجعه به پزشک متخصص قلب و عروق جایگزین کنید چرا که مقالاتی از این دست صرف آگاهی بخشی و اطلاع رسانی های بیشتر به شما ارائه شده است.

دکتر ندامهرعلیزاده

فارغ التحصيل عمومي دانشگاه تهران تخصص از دانشگاه ايران بيمارستان قلب شهيد رجايي جز رتبه هاي بورد كشوري سال ٩٦ عضو انجمن قلب اروپا شاغل در بيمارستانهاي خاتم الانبيا - فياض بخش - دي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =