هزینه هولتر قلب چقدر است؟

قلب از جمله حیاتی ترین اندام های بدن محسوب می شود که وظیفه آن پمپاژ خون به بخش های مختلف بدن و خونرسانی به آن هاست. با توجه به اهمیت خون در تغذیه سلول های بدن، تنفس و ایمنی بدن، هر گونه اختلال در عملکرد قلب روی کارکرد طبیعی ساتیر اندام ها تاثیر مستقیم می گذارد و همچنین ایمنی بدن را در مقابل عوامل بیماری زا کاهش می دهد. بیماری های قلبی طیفی وسیع را شامل می شوند که از نارسایی قلبی تا بیماری مادرزادی قلبی، سکته های قلبی و تومورهای قلبی را شامل می شود.
به منظور معاینه قلبی، بررسی عملکرد و تشخیص بیماری های قلبی از شیوه ها و ابزارهای مختلفی استفاده می گردد. ثبت نوار قلبی از جمله اولین شیوه های معاینه بیماران قلبی به شمار می رود. از جمله علائم بیماری آریتمی قلبی که در بعضی بیماران قابل ثبت است با نوار قلبی قابل انجام نیست. در این شرایط است که از هولتر قلبی استفاده می گردد. در ادامه به هزینه هولتر قلب در سال 1402 و نحوه استفاده از آن می پردازیم.

هزینه هولتر قلب در سال 1402 چقدر است؟

هولتر قلب ابزاری کوچکی است که قابلیت حمل دارد که می تواند بصورت گردنبند به گردن آویخته شود و در جیب گذاشته شده و یا به دست متصل شود. این ابزار در واقع به منظور پایش دقیق ضربان قلب بکار می رود که به تشخیص پزشک و بر مبنای شدت علائمی که در بیمار بروز می کند می تواند 12 ساعت، یک روز و یا در مواقعی 2روز یا 48 ساعت کامل باشد. گاهی اوقات هولتر قلب در زمانی تجویز می گردد که بیمار دارای علائمی است که نشان از اختلال در عملکرد قلب را دارد. اما نوار قلب نمی تواند آریتمی قلبی را مشخص کند و در این اوضاع است که استفاده از هولتر قلبی خیلی کارآمد خواهد بود. هزینه هولتر قلب به برند دستگاه مورد استفاده و قابلیت های آن بستگی دارد. اغلب نوع دستگاه مورد استفاده، توسط پزشک مشخص می شود.

قیمت اجاره هولتر قلب

چه زمانی به هولتر قلب نیاز است؟

هنگامی که بیماری دارای تپش قلبی است اما امکان تهیه نوار قلبی به خاطر آریتمی های کوتاه مدت وجود ندارد یا نوار قلبی موارد غیر معمول را گزارش نمی دهد ولی بیمار خود علائمی مانند موارد زیر را دارد:
• ضربان قلب نامنظم (گاهی اوقات خیلی تند و گاهی هم خیلی کند است.)
• بی حالی و خستگی های مزمن بیمار که به دلیل اختلال در اکسیژن رسانی به بافت هاست.
• نفس تنگی و یا احساس سنگینی در قفسه سینه
• داشتن احساس فشار و درد در قفسه سینه
همه این موارد باعث می شوند که از هولتر قلب برای مانیتورینگ ضربان قلب و فعالیت های قلبی استفاده شود.

قیمت هولتر قلب

تفاوت نوار قلب و هولتر قلب

نوار قلب دستگاهی است که ریتم قلب فرد بیمار را در یک لحظه از زمان ثبت می کند ولی هولتر قلب ریتم قلب را در یک بازه زمانی معین و به صورت مداوم ثبت و بررسی می کند و نهایتا بررسی دقیق تر و قابل اطمینانی از وضعیت سلامت فرد در اختیار پزشک قرار می دهد.

کاربرد هولتر قلب

از دستگاه هولتر قلب به منظور ثبت ضربان قلب و پایش دقیق تر فعالیت های آن استفاده می گردد و هر نوع عملکرد غیر نرمال قلب در مدت شبانه روز و هنگامی که بیمار در مطب پزشک و یا در بیمارستان حضور ندارد ضبط می گردد. علاوه بر این، باید گفت که پاسخ قلب به مصرف داروهای تجویزی توسط پزشک پیگیری می شوند و این دستگاه تشخیص بیماری و استفاده از بهترین داروها و شیوه های درمان را ممکن می سازد.

نحوه عملکرد هولتر قلب

دستگاه هولتر قلب از الکترودهایی تشکیل شده است که به سطح بدن در ناحیه قفسه سینه اتصال یافته و این الکترود ها از راه سیم هایی مخصوص به اسم لید به دستگاه متصل هستند. الکترود ها از طریق نوعی ژل چسبنده به سطح پوست مالیده می شوند و به بدن چسبیده می شوند. سیگنال های تولیدی توسط قلب حین ضربان قلب، توسط فلزهای الکترود دریافت می شوند و به دستگاه ارسال می شوند. این سیگنال ها در دستگاه ثبت شده و به وسیله پزشک قابل بررسی هستند. در صورتی که الکترود های چسبیده روس سطح پوست کنده شوند نیاز است که بیمار به شیوه ای که پزشک به او آموزش داده الکترود را دوباره به سطح پوست متصل کند.

دکتر ندامهرعلیزاده

فارغ التحصيل عمومي دانشگاه تهران تخصص از دانشگاه ايران بيمارستان قلب شهيد رجايي جز رتبه هاي بورد كشوري سال ٩٦ عضو انجمن قلب اروپا شاغل در بيمارستانهاي خاتم الانبيا - فياض بخش - دي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 15 =

Call Now Buttonتماس با پزشک