نارسایی دریچه میترال

یکی از رایج ترین بیماری های قلبی، نارسایی یا تنگی دریچه میترال قلب است که باعث اختلال در عملکرد قلب می شود در پی این اتفاقات بدن علائمی از خود نشان می دهد که می توانید به بروز عارضه پی ببرید این یکی از خصیصه های خوب این گونه بیماری ها است چرا که بسیاری از عارضه های که بدون هیچ گونه درد یا نشانه ای به صورت خاموش سر بر می آورند و زمانی متوجه حضور آن در بدن تان می شوید که بیماری یا پیشرفت کرده یا کار از کار گذشته باشد، این در حالی است که نارسایی دریچه میترال قلبی با خستگی، تنگی نفس شدید و سایر علامت ها خود را نشان می دهد. در ادامه بیشتر در مورد نارسایی دریچه قلب و درمان آن توضیح داده شده است.

نارسایی دریچه میترال

در این مقاله به چیستی و چرایی و علائم بروز این بیماری به صورت مفصل می پردازیم تا با کمک اطلاعات و آگاهی بالا بتوانید از آن خلاص شوید. البته باید در نظر داشته باشید این مقاله صرفا جنبه علم آموزی و افزایش دانش پزشکی شما دارد و نباید به هیچ عنوان مطالعه آن را جایگزین مراجعه به پزشک متخصص قلب و عروق کرد. از سلامتی تان محافظت کنید تا زندگی با کیفیت تری داشته باشید.

مکان دریچه میترال قلب در بدن انسان

با توجه به مطالعاتی که انجام شده است دریچه میترال در بین حفره های سمت چپ در همان قسمت دهلیز و بطن چپ قلب وجود دارد. این بخش کمک به بهبود جریان خون در قلب می کند و به طور مستقیم می تواند بر روی سیستم خونرسانی بدن تاثیر بگذارد.

مهم ترین مشکلاتی که ممکن است برای این عضو مهم از بدن بیوفتد شامل موارد می شود:

نارسایی دریچه میترال

زمانی که نارسایی دریچه اتفاق می افتد، بدین معناست که دریچه دیگر به خوبی نمی تواند بسته شود و در نهایت خون دو مرتبه به قلب برمی گردد و در چنین شرایطی فشار شدیدی به ورید های روی و دهلیز چپ وارد می شود و همین امر موجب بروز علائمی هم چون احتقان ریوی و تنگی نفس می شود.

افتادگی دریچه میترال

نوعی دیگر از نارسایی قلبی اختلال در دریچه قلب است که زمانی که میترال خوب کار نمی کند یک یا دو طرف از دریچه دچار گشادی دریچه میترال بیش از حد می شود. حال برخی دیگر از متخصصین این حوزه درمانی از این عارضه تحت عنوان پرولاپس دریچه میترال نیز یاد می کنند.

تنگی دریچه میترال

چنانچه این عارضه ایجاد شود سبب می شود که دریچه میترال قلب یک عضو حیاتی بدن به درستی باز نشود و جریان خون به داخل محفظع پمپاژ به سمت چپ دهلیز صورت نمی گیرد و در نهایت تنگی نفس و خستگی شدیدی احساس خواهید کرد.

علائم نارسایی دریچه میترال قلبی

معمولاٌ بسیاری از بیماری با شدت وخامتی که دارند علائمی بیشتری را نیز تجربه می کنند در عارضه نارسایی قلبی هم وضعیت بدین گونه است که چنانچه بیماری پیشرفته تری علامت شدید تری هم به همراه دارد.

 • خستگی زود هنگام و غیر عادی که عمدتاٌ به دلیل افت عملکردی قلب ایجاد می شود.
 • احساس تنگی نفس شدید در حین انجام فعالیت های روزانه به خصوص تمرینات ورزشی که به دلیل عدم بازدهی مناسب قلب
 • آریتمی قلبی یا نامنظمی در ضربان قلب
 • تجمع مایعات در ریه به دلیل افزایش فشار خون وارده به دهلیز سمت چپ قلب
 • تجمع مایعات در اقسا نقاط بافت های بدن
هزینه-درمان-نارسایی-دریجه-میترال

چه عواملی باعث نارسایی میترال می شوند؟

همانطور که قبلا هم به آن اشاره شد دریچه میترال قلبی یکی از 4 دریچه های مهم درون قلب است که جریان خون را کنترل می کند که با باز و بسته شدن آن جریان خونرسانی به خوبی اتفاق می افتد.

 1. نارسایی میترال ممکن است که به دلیل مشکلات دریچه بطن چپ ایجاد شود اگر تب یا بیماری روماتیسمی داشته باشید و یا در سن بالا به سر می برید احتمال بروز آن بیشتر است.
 2. استفاده از برخی از دارو های خاص نیز ممکن است منجر به نارسایی دریچه میترال شود.
 3. التهاب پوشش درونی حفرات قلبی نیز یکی دیگر از عاملان اصلی بروز چنین بیماری است.

تشخیص نارسایی دریچه میترال

برای پی بردن به این عارضه از انواع مختلفی از تست های تشخیصی بیماری های قلبی که رایج است کمک می گیرند.

از جمله لوازمی هستند که علاوه بر معاینات فیزیکی پزشک می توانند به تشخیصی بالینی متخصص قلب و عروق کمک کنند.

مزایای درمان نارسایی دریچه میترال

درمان نارسایی دریچه میترال منجر به درمان مشکلاتی نظیر موارد زیر می گردد.

صدای غیر عادی قلب (صدای زوزه قلب) که از طریق استتوسکوپ شنیده می شود.

 • خستگی
 • تپش قلبتنگی
 • نفس
 • احساس ضربان قلب سریع
 • كاهش میزان تحمل فعالیت
 • تورم پا یا مچ پا
 • كاهش طول عمر

نارسایی میترال چگونه درمان می شود؟

چنانجه دچار ابتلا به بیماری های قلبی هستید می توانید با مراجعه به بهترین متخصص قلب و عروق در تهران، پس از تشخیص به موقع اقدام به شروع مراحل درمان کنید تا بتوانید سلامتی تان را دو مرتبه بازیابید.

دارو درمانی

یکی از متداول ترین روش های درمانی است که بسیاری از متخصصین این حوزه درمانی از آن به عنوان روشی برای کاهش علائم و مدیریت بیماری کمک می گیرند. این داروها شامل:

 • داروهای ادرار آور
 • رقیق کننده های خون
 • داروهای فشار خون بالا
افتادگی-دریچه-میترال

عمل جراحی

روش دیگر عمل جراحی است در مواردی که بیماری شدت یافته و دیگر با تکنیک های سبک تری قابل درمان نیست از آن استفاده می شود به این شکل است که در ابتدا به فکر ترمیم دریچه هستند و چنانچه باز هم نتوانند دریچه را بازیابی کنند در حین عمل جراحی اقدام به تعویض دریچه میترال می کنند تا قلب بتواند عملکرد خود را بهبود بخشد.

پیشگیری بهتر از درمان است

در این باره باید به استحضار شما کاربران عزیز وب سایت برسانیم که با توجه به تحقیقاتی که محققین تا کنون انجام داده اند راهی برای پیشگیری از این بیماری نیافتند. اما به عنوان توصیه ای مهم می توان یادآور شد مراجعه مکرر با انجام چکاپ های دوره ای می تواند یک راهکار موثر بر عدم ابتلا به چنین بیماری های باشد.

مزایای درمان نارسایی دریچه میترال

هزینه درمان نارسایی دریچه میترال

هزینه درمان نارسایی دریچه میترال بسته حاد بودن مشکل، درمان پیشنهادی و تخصص پزشک متخصص متفاوت می باشد. به منظور اطلاع دقیق از هزینه واجب است که با پزشک متخصص مشاوره شود.

نتیجه گیری

اگر خودتان را اطرافیان تان دچار چنین بیماری شده اید سعی کنید از بهترین متخصص قلب و عروق در شهر محل زندگی خود کمک بگیرید تا با دانش و مهارت بالایی که دارد بهترین گزینه را برای درمان شما برگزیند این گونه می توانید با حداقل میزان آسیب بهبود یابید. چرا که در صورت عدم انتخابی درست ممکن است خسارات و عوارض جانبی جبران ناپذیری به شما وارد شود پس در این مورد دقت و تلاش کنید.

دکتر ندامهرعلیزاده

فارغ التحصيل عمومي دانشگاه تهران تخصص از دانشگاه ايران بيمارستان قلب شهيد رجايي جز رتبه هاي بورد كشوري سال ٩٦ عضو انجمن قلب اروپا شاغل در بيمارستانهاي خاتم الانبيا - فياض بخش - دي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + دو =

Call Now Buttonتماس با پزشک