مراقبت های بعد از جراحی قلب باز چیست؟

مراقبت های بعد از جراحی قلب باز، برای اطمینان از بهبودی کامل و به حداقل رساندن عوارض ضروری است. اگر به شما گفته شود که باید جراحی قلب باز انجام دهید، مطمئنا چندین سوال در ذهن شما می چرخد. احتمالا از خود می پرسید که مراقبت های پس از جراحی چگونه خواهد بود. برای پاسخ به این سوال تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

جراحی-قلب-باز

مراقبت های بعد از جراحی قلب باز

• مراقبت از برش

از محل برش جراحی طبق دستور پزشک مراقبت کنید. محل برش را تمیز و خشک نگه دارید. توصیه های درباره تغییر پانسمان را جدی بگیرید و هرگونه علائم عفونت مانند افزایش قرمزی، تورم یا تخلیه را با پزشک در میان بگذارید.

• دارو ها

تمام دارو های تجویز شده از سوی دستور پزشک از جمله دارو های ضد درد، آنتی بیوتیک ها و هر داروی دیگری برای مدیریت شرایط زمینه ای را مصرف کنید. پزشک خود را در مورد هرگونه عوارض جانبی مطلع کنید.

• فعالیت بدنی

طبق توصیه پزشک به تدریج سطح فعالیت خود را افزایش دهید. در ابتدا شاید نیاز باشد فعالیت بدنی خود را محدود کنید و از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. می توانید از پیاده روی شروع کنید و به تدریج با هدایت پزشک خود به فعالیت های شدید تر بپردازید.

• خواب کافی

استراحت کافی داشته باشید و هر شب به میزان کافی بخوابید. به خستگی بدن خود توجه کنید و در صورت نیاز در طول روز استراحت کنید.

• رژیم غذایی

هر گونه محدودیت غذایی توسط پزشک را دنبال کنید. به طور کلی یک رژیم غذایی سالم برای قلب از میوه، سبزیجات، غلات کامل، پروتئین های بدون چربی و لبنیات کم چرب را شامل می شود. مصرف سدیم ( نمک) را محدود کنید و از غذاهای حاوی چربی های اشباع شده بپرهیزید.

بیشتر بخوانید: ایست قلبی و پایان زندگی؟

• مراقبت از زخم

با شستن مکرر دست ها، به خصوص قبل از دست زدن به ناحیه برش بهداشت را رعایت کنید. دوش گرفتن را زمانی می توانید انجام دهید که برش به اندازه کافی بهبود پیدا کرده باشد.

• معاینات بعدی

در تمام قرار ملاقات های بعدی با پزشک خود شرکت کنید. این ملاقات ها برای نظارت بر سلامتی شما، تنظیم دارو و رسیدگی به هرگونه نگرانی یا عارضه بسیار مهم است.

• حمایت عاطفی

جراحی قلب باز می تواند از نظر احساسی چالش برانگیز باشد. از عزیزان خود در طول این عمل حمایت عاطفی کنید یا در صورت نیاز به مشاوره مراجعه کنید.

به یاد داشته باشید پزشک برای هر شخصی دستورالعمل های خاصی بر اساس وضعیت شما و نوع جراحی که انجام داده اید ارائه می کند و هرگونه نگرانی یا سوالی را که ممکن است در طول دوره بهبودی خود داشته باشید با پزشک در میان بگذارید.

مراقبت-های-بعد-از-جراحی-قلب

وضعیت قلب بعد از جراحی باز چگونه کنترل می شود؟

پزشکان شما را از نزدیک در حین و بعد از عمل تحت نظر خواهند داشت و دستور العمل هایی را به شما می دهند تا در مسیر بهبودی به شما کمک کنند. بعضی از این توصیه های مراقبتی عبارت اند از:

نبض خود را هر روز بررسی کنید

نبض شما نشان می دهد که ضربان قلب  در محدوده ایمن است یا خیر. از پزشک خود بپرسید محدود نبض سالم برای شما چقدر است. ولی به طور کلی، اگر نبض شما نامنظم است یعنی بیش از 110 ضربه در دقیقه یا کمتر از 60 ضربه در دقیقه، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

هر روز خود را وزن کنید

وزن خود را یادداشت کنید و در قرار های ملاقات بعدی با پزشک در میان بگذارید. افزایش ناگهانی وزن شما اغلب نشانه احتباس مایعات است که می تواند نشان دهنده این باشد که قلب شما به درستی کار نمی کند.

علائم هشدار دهنده را بشناسید

اگر درد قفسه سینه ای را تجربه می کنید که حالت های شما از جمله  تهوع، استفراغ، تنگی نفس و سردرد شدید که از بین نمیرود حتما  پزشک خود را در میان بگذارید.

چگونه در خانه از خود مراقبت کنم؟

تیم پزشکی شما دستورالعمل های خاصی را در اختیار شما قرار می دهد که باید در خانه دنبال کنید. در طی یک یا دو هفته اول، باید از یکی از اعضای خانواده تان یا پرستار از شما مراقبت کند. برخی از مراقبت های در خانه بعد از عمل قلب باز شامل:

  • • از برش مراقبت کرده و در علائم عفونت نظارت داشته باشید. هنگام تمیز کردن برش خود به یادداشته باشید که از آب گرم استفاده کنید و ناحیه را خشک کنید.
  • • به تدریج فعالیت بدنی را شروع کنید و عملکرد قلب خود را با ورزش هایی چون یوگا بهبود ببخشید.
  • • دارو های خود را طبق دستور پزشک مصرف کنید
  • • وزن خود را کنترل کنید.

بیشنر بخوانید: حمله قلبی از شناخت تا درمان

نتیجه گیری

 روند بهبودی بعد از جراحی قلب باز ممکن است آهسته تر از آنچه می خواهید پیش رود، برای بازگشتن به روتین زندگی خود داشتن یک رژیم غذایی سالم برای قلب و خواب کافی بسیار مهم است.

دکتر ندامهرعلیزاده

فارغ التحصيل عمومي دانشگاه تهران تخصص از دانشگاه ايران بيمارستان قلب شهيد رجايي جز رتبه هاي بورد كشوري سال ٩٦ عضو انجمن قلب اروپا شاغل در بيمارستانهاي خاتم الانبيا - فياض بخش - دي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + سیزده =

Call Now Buttonتماس با پزشک