علت درد دست چپ

علت درد دست چپ می تواند دلائل بسیاری داشته باشد و موجب بی حس شدن و یا درد در دست چپ شوند. بعضی از دلائل ساده آن شامل خوابیدن فرد روی دست و یا ابتلا به سردرد های میگرنی است که بی حسی ناشی از این دلائل، اغلب پس از مدت زمان کوتاهی از بین خواهد رفت. ولی در بعضی موارد این امکان وجود دارد که علت درد در ناحیه دست چپ ناشی از یک مشکل واقعا پیچیده باشد.

چه زمانی باید برای درد دست چپ به پزشک مراجعه کرد ؟

اگر بی حس شدن دست چپ با یکی از نشانه های زیر بوجود آید، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید:

چه زمانی باید برای درد دست چپ به پزشک مراجعه کرد ؟
 • گیج بودن، داشتن سرگیجه و یا مشکلات در هماهنگی بدن
 • تغییر یافتن رنگ پوست (تیره شدن و یا روشن تر شدن آن)
 • ابتلا به سردرد
 • داشتن حالت تهوع و استفراغ
 • داشتن درد در ناحیه قفسه سینه، کمر، گردن، صورت و یا شانه
 • فلج شدن شانه، بازو، دست و یا صورت
 • مشکل در راه رفتن
 • ایجاد اختلال در تعادل و یا هماهنگی بدن
 • داشتن مشکل لکنت زبان
 • تورم در هر ناحیه ای از بدن، مخصوصا دست و یا پاها
 • داشتن مشکل در بلعیدن و یا مشکلات تنفسی
 • ایجاد اختلال در تکلم یا درک کردن صحبت سایرین

دلائل مختلف برای درد دست چپ

علل مهم تری هم می تواند موجب درد و یا احساس گزگز دست چپ شما شود که به اقدامات پزشکی نیازمند هستند. از این دلائل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دلائل مختلف برای درد دست چپ

1- حمله قلبی و درد دست چپ

حمله قلبی به خاطر انسداد یکی از شریان های کرونری بوجود می آید.  این نوع انسداد موجب کاهش خونرسانی و بی حس شدن دست چپ بیمار می شود.  حمله قلبی معمولا موجب می شود که بیمار احساس فشار و درد در ناحیه قفسه سینه داشته باشد و همچنین در ناحیه گردن، بازو، صورت و یا کمر هم این احساس را داشته باشد. دیگر علائم حمله قلبی شامل حالت تهوع، داشتن سرگیجه و تنگی نفس می شود.   

حمله قلبی نوعی وضعیت اورژانسی است و در صورتی که دچار حمله قلبی شده اید، بهتر است یک آسپرین بخورید و یا اینکه سریعا به اورژانس مراجعه کنید.

2- سکته مغزی

اگر یکی از عروق مغز دچار انسداد شود، این امکان وجود دارد که خون و اکسیژن مورد نیاز به مغز نرسد و موجب شود بیمار سکته مغزی کند. سکته مغزی ممکن است موجب بی حسی بخش هایی از بدن شود که یکی از آن ها دست چپ بیمار است. دیگر علائم سکته مغزی شامل اختلال در تعادل فرد، هماهنگی بدن، مشکل تکلم و همین طور سردرد و سرگیجه گردد. دقت کنید که به طور معمول علائم سکته مغزی در یک سمت بدن بوجود می آید.

حمله ایسکمی گذرا (TIA)  هم نشانه هایی دارد که مشابه سکته مغزی هستند. ولی در این شرایط، کاهش خونرسانی به مغز بیمار موقتی است. سکته مغزی هم یک نوع وضعیت اورژانسی است. در صورت بروز آن سریعا به اورژانس مراجعه کنید.

3- مشکلات ستون فقرات

مشکلات ستون فقرات ممکن است موجب فشرده شدن اعصاب گردن بیمار شود که این می تواند یکی دیگر از عوامل احتمالی بی حس شدن دست باشد. سلیر علائم امکان دارد شامل درد و یا اسپاسم گردن، گرفتگی عضلانی، سردرد، سرگیجه و ضعف عضلانی باشد. بعضی از مشکلات ستون فقرات شامل موارد زیر است:

 • آرتروز گردن، ساییدگی طبیعی غضروف و دیسک ها، رباط ها و استخوان های گردن
 • فتق دیسک و یا بیرون زدن دیسک گردن
 • تنگ شدن کانال نخاعی در گردن بیمار، با افزایش سن

4- مشکلات عصبی

اعصاب شما قسمتی از دستگاه عصبی بدن بشمار می آیند که پیام هایی را از مغز شما به سراسر بدن می فرستند. صدمه عصبی و یا فشرده شدن اعصاب قادر است که موجب شود شما دچار بی حسی و یا احساس گزگز در قسمت های مختلف بدن شوید. از دیگر علائم آن می توان به سوزش، ضعف عضلانی و یا یکسری واکنش های غیرعادی مانند (حساسیت بیش از حد و یا عدم احساس آن)  در لمس باشد.   

5- تروما

تروما به معنای صدمه، ضربه و آسیب است. آسیب های مختلفی ممکن است موجب ایجاد بی حسی دست شما شود. مانند سوختگی پوست که می تواند موجب آسیب رساندن به اعصاب حسی و بی حس شدن دست شود. شکستن استخوان دست چپ هم ممکن است موجب بی حسی شود. در صورتی که بی حس شدن دست شما بدلیل سوختگی پوست و یا شکستگی استخوان باشد، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

6- گردش خون ضعیف

بعضی از افراد در سرخرگ و یا سیاهرگ های خود که خون از راه آن ها در بدن گردش می کند، دچار مشکل اند. بیماری عروقی هم می تواند موجب بی حسی و احساس گزگز دست شود. دیگر علائم این بیماری شامل موارد زیر است:

 • ایجاد رنگ پریدگی و کبود شدگی پوست
 • رشد کند و یا رشد نکردن موهای پا و یا ناخن های آن
 • ایجاد زخم هایی در قسمت های پایین بدن که معمولا به کندی بهبود پیدا می کنند
 • نازک شدن، شکنندگی، براق شدن و یا سرد شدن پوست پاها

7- واکنش آلرژیک

واکنش هایی که آلرژیک هستند ممکن است موجب بی حسی در هر بخش از بدن شوند. مانند، بروز یافتن یک واکنش آلرژیک به نیش عنکبوت در دست چپ شما که ممکن است موجب تورم و یا بی حسی، قرمزی و خارش در پوست شود.

8- مالتیپل اسکلروزیس (MS)

بی حس شدن و یا احساس گزگز دست ممکن است یکی از علائم ابتدایی بیماری مالتیپل اسکلروزیس (MS)باشد. این بیماری مغز و نخاع را با خود درگیر می کند. اگر این  بیماری موجب صدمه عصبی گردد، ممکن است باعث بی حسی دست شود.  از دیگر علائم این بیماری می توان به نداشتن تعادل بدن، داشتن سرگیجه و خستگی زیاد اشاره کرد.  

9- بیماری لایم

این بیماری نوعی عفونت باکتریایی است که معمولا از طریق نیش کنه انتقال می یابد و قادر است موجب بی حس شدن در بعضی از قسمت های بدن از جمله دست گردد.  دیگر علائم آن شامل بثورات پوستی، داشتن سردرد، بدن درد، گرفتگی گردن، تب، ورم غدد لنفاوی و فلج صورت است.

دکتر ندامهرعلیزاده

فارغ التحصيل عمومي دانشگاه تهران تخصص از دانشگاه ايران بيمارستان قلب شهيد رجايي جز رتبه هاي بورد كشوري سال ٩٦ عضو انجمن قلب اروپا شاغل در بيمارستانهاي خاتم الانبيا - فياض بخش - دي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − سیزده =

Call Now Buttonتماس با پزشک