علت درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان چیست؟

علت درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان ناشی از مشکل قلبی نیست، عوامل مختلفی می تواند باعث شود تا کودک و نوجوانان احساس درد در قفسه سینه خود کنند. برای آشنایی بیشتر با علت درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

درد-قفسه-سینه-در-کودکان

 شایع ترین درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

شایع ترین درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان در دیواره قفسه سینه است که ریه ها را محصور کرده و از آن ها محافظت می کند، از جمله دنده ها و جناغ سینه.

معمولا چیزی که باعث درد قفسه سینه می شود، با درد مختصری همراه است که هنگام تنفس بدتر می شود. آسیب به دنده ها، جناغ سینه یا سایر استخوان های قفسه سینه و پشت نیز می تواند باعث درد در دیواره قفسه سینه شود. همچنین ماهیچه ها و مفاصل مختلفی در ناحیه قفسه سینه وجود دارد که ممکن است درد، التهاب یا کشیدگی داشته باشند. علت ها می تواند شامل عفونت یا آسیب، مانند ورزش یا زمین خوردن باشد.

علائم درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان چیست؟

زمانی که فرزند از درد قفسه سینه شکایت می کند، می تواند برای والدین ترسناک باشد، اما خوشبختانه، درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان معمولا به قلب ارتباطی ندارد. برخی از علائم درد در قفسه سینه شامل:

درد دیواره قفسه سینه

درد دیواره قفسه سینه معمولا مانند زمین خوردن، ضربه یا لگد ایجاد می شود. همچنین می تواند به دلیل دردهای در حال رشد یا استرس های مکرر ناشی از ورزش باشد.

رفلاکس معده به مری (GERD)

 درد سوزشی در زیر استخوان سینه احساس می شود. معمولا پس از خوردن غذای تند یا اسیدی توسط کودک اتفاق می افتد. درد ناشی از GERD می تواند کودک را در ساعات اولیه صبح بیدار کند.

سندرم گرفتگی پیش کوردیال

این نوع درد نزدیک به ناحیه دنده قفسه سینه رخ می دهد. این درد شدید است که می تواند به طور لحظه ای نفس کودک را بگیرد ( مانند گرفتگی در حال درویدن).

بیشتر علت درد زمانی رخ می دهد که کودک خواب، نشسته یا دراز کشیده است. درد قفسه سینه که فقط در زمان فعال بودن کودک رخ می دهد، مانند بازی های شدید یا ورزش، باید جدی تر گرفته شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

هر کودک یا نوجوانی که درد قفسه سینه داشته باشد باید توسط بهترین متخصص قلب کودکان ویزیت شود. متخصصان قلب در زمینه درمان کودکان تخصص دارند و در کشف علل قفسه سینه در این گروه سنی ماهر هستند. اگر وضعیت کودک شما فوری به نظر می رسد، به بخش اورژانس کودکان مراجعه کنید. در طی این مسیر ممکن است متوجه شوید که فرزندتان یک یا چند مورد از علائم مشکل در تنفس،رنگ پریدگی، ضربان قلب بسیار سریع یا غش کردن را همراه با درد قفسه سینه تجربه می کند. با این حال، مطمئن باشید درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان جدی نیست

درد-قفسه-سینه-در-نوجوانان

کدام بیماری قلبی باعث درد قفسه سینه در کودکان می شود؟

  • پریکاردیت: التهاب کیسه ای که قلب را احاطه کرده است.
  • میوکاردیت: عفونت ویروسی قلب
  • آریتمی ها: ریتم سریع غیر طبیعی قلب
  • انسداد یا سایر مشکلات در شریان های کروز (رگ های کوچکی که خون اکسیژن دار را به بافت قلب می رسانند.
  • تشریح یا پارگی آئورت ( شریان اصلی که خون را از قلب به بیرون بدن هدایت می کند)

اگر کودک شما از درد قفسه سینه شکایت دارد و دائما تب، عرق می کند یا مشکلات تنفسی دارد، ضربان قلب بسیار سریع است و رنگ پریده است فورا از پزشک کمک بگیرید.

آزمایش و تشخیص

کاملا قابل درک است که وقتی کودک شما از درد قفسه سینه شکایت می کند، ممکن است نگران باشید که مشکلی در قلب شما وجود دارد. اما در کودکان خیلی بعید است که درد قفسه سینه ناشی از مشکل قلبی باشد.

با این حال درد قفسه سینه فرزندتان را نادیده نگیرید و با پزشک اطفال قرار ملاقات بگذارید و توضیح دهید کودک شما چه چیزی را تجربه کرده است. پزشک تصمیم خواهد گرفت که آیا آزمایشات بیشتری لازم است یا خیر.

پزشک عمومی اطفال شما ممکن است شما را به یک متخصص قلب اطفال ارجاع دهد، پزشکی که متخصص مشکلات قلبی در کودکان است. متخصص قلب اطفال به صدای قلب کودک شما گوش می دهد و در مورد شرایطی که منجر به درد قفسه سینه شده است، سابقه پزشکی کودک شما و سابقه این بیماری در خانواده شما جویا می شود.

پزشک یک رکورد از الکتروکاردیوگرام فعالیت الکتریکی قلب کودک شما می خواند تا تعیین کند که آیا کودک ممکن است مشکل قلبی داشته باشد یا خیر. همچنین پزشک ممکن است آزمایش های دیگری مانند تست استرس ورزش، یا اشعه ایکس قفسه سینه را تجویز کند.

بیشتر بخوانید: از علائم تا خطرات تپش قلب

نتیجه گیری

کودکان و نوجوانان ممکن است درد قفسه سینه را تجربه کنند و اغلب علت درد قفسه سینه در نوجوانان درد دیواره قفسه سینه است.

دکتر ندامهرعلیزاده

فارغ التحصيل عمومي دانشگاه تهران تخصص از دانشگاه ايران بيمارستان قلب شهيد رجايي جز رتبه هاي بورد كشوري سال ٩٦ عضو انجمن قلب اروپا شاغل در بيمارستانهاي خاتم الانبيا - فياض بخش - دي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + چهار =

Call Now Buttonتماس با پزشک