در مورد جراحی قلب باز بیشتر بدانید

امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی به خصوص در زمینه علم پزشکی انواع متعددی از تکنیک ها و جراحی های جهت درمان و مدیریت درد های مرتبط با بیماری های متنوع ارائه شده است.

یکی از این جراحی های پیشرفته تحت عنوان عمل قلب باز از آن یاد می شود می تواند به نارسایی های قلبی پایان دهد.

اگر بنا به تشخیص متخصص قلب و عروق نیاز به انجام این عمل جراحی دارید باید اطلاعات بسیاری در این خصوص کسب کنید تا بهبودی سریع تر رخ دهد.

جراحی قلب باز چیست؟

جراحی قلب مشکلاتی را که بر ساختار قلب و رگ های خونی تأثیر می گذارد اصلاح می کند. در جراحی قلب باز، جراحان برای دسترسی مستقیم به قلب، دیواره قفسه سینه را باز می کنند. این روش قابل توجه هر روز به هزاران نفر کمک می کند.

آماده شدن برای جراحی قلب

در چند روز یا چند هفته قبل از جراحی، متخصص قلب و عروق را مجبور می کند که تحت آزمایشاتی قرار بگیرید تا برای روش خود آماده شوید. برای این آزمایشات ممکن است لازم باشد که به بیمارستان بیایید.

آزمایشات قبل از عمل شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

کاتتریزاسیون قلب برای بررسی انسداد رگ های خونی قلب (اگر اخیراً این آزمایش را انجام نداده اید)

سونوگرافی کاروتید برای بررسی انسداد شریان های گردن، که می تواند در جریان خون در مغز تداخل ایجاد کند و خطر سکته را افزایش دهد.

اشعه ایکس قفسه سینه برای کمک به شناسایی ناهنجاری های ریه یا قلب قبل از جراحی

معاینه دندانپزشکی، مگر این که اخیراً یکی از آن ها را انجام داده باشید، تا بتوانید هرگونه عفونت را برطرف کنید تا در حین جراحی ایمن باشید.

اکوکاردیوگرافی برای بررسی قدرت عضله قلب و عملکرد دریچه قلب

الکتروکاردیوگرام (EKG) برای بررسی ضربان قلب و ریتم شما

آزمایش خون، برای بررسی عملکرد کلیه، کبد و تیروئید و گروه خونی، در صورت نیاز به انتقال خون در حین جراحی

قبل از جراحی باید مصرف برخی از داروها را متوقف کنید. ما ممکن است دستورالعمل های ویژه ای در مورد داروهای دیابت و فشار خون، داروهای ادرار آور (قرص های آب) و داروهای رقیق کننده خون به شما ارائه دهیم.

روز قبل از عمل جراحی، باید:

برای جلوگیری از عفونت سینه و پاها را با استفاده از یک صابون ضد باکتری مخصوص بشویید.

موهای سینه و / یا پا خود را بزنید.

ناشتا باشید بدان معنا که بعد از نیمه شب از خوردن و نوشیدن هر چیزی دست بردارید.

روز جراحی قلب باز

صبح روز جراحی خود، برنامه ریزی کنید که حدود 2 ساعت قبل از زمان برنامه ریزی شده جراحی خود برسید. داروهای خود را به همراه داشته باشید. اگر پزشک از شما خواسته است که قبل از رسیدن هر دارویی مصرف کنید، این کار را فقط با یک جرعه کوچک آب انجام دهید.

وقتی برای جراحی آماده شدید، ما شما را به منطقه نگهداری قبل از عمل می بریم. در آنجا با متخصص بیهوشی ملاقات خواهید کرد – پزشکی که متخصص تهیه داروهایی برای تسکین درد و خواباندن شما است.

همانطور که منتظر روش خود هستید، یک پرستار می تواند به هر سوالات پاسخ دهد. ما هم چنین برای انتقال آنتی بیوتیک ها، داروهایی که با عفونت باکتریایی مبارزه می کنند، یک IV (خط داخل وریدی) را در یک رگ خونی در بازو قرار می دهیم.

ما از بیهوشی عمومی برای جراحی قلب باز استفاده می کنیم. در حالی که ما شما را برای جراحی و در حین عمل آماده می کنیم کاملاً خواب خواهید بود.

ما از بیهوشی عمومی برای جراحی قلب باز استفاده می کنیم. در حالی که ما شما را برای جراحی و در حین عمل آماده می کنیم کاملاً خواب خواهید بود.

در طول آمادگی جراحی

متخصص بیهوشی شما یک خط مرکزی برای تزریق داروها و نظارت بر عملکرد قلب شما در طی مراحل، یک خط مرکزی قرار می دهد.

خط دیگری فشار خون شما را کنترل می کند.

به دستگاه تنفس متصل خواهید شد.

یک کاتتر مثانه شما را خالی می کند.

روش جراحی قلب باز

روش شما بسته به آنچه انجام می شود، احتمالاً سه تا پنج ساعت طول خواهد کشید. به طور کلی، جراحی قلب باز شامل این مراحل است:

جراح شما برشی به طول 7 تا 8 اینچ از وسط استخوان سینه شما ایجاد خواهد کرد. در بعضی موارد، می توانیم از برش کوتاه تری استفاده کنیم.

ما شما را به دستگاه بای پس قلب و ریه متصل خواهیم کرد. این دستگاه به جراح اجازه می دهد تا با خیال راحت قلب شما را متوقف کند. این دستگاه خون شما را در حین جراحی حفظ می کند. در حالی که جراح کار می کند ، تکنسین های مخصوص آموزش خونرس بر ماشین قلب و ریه نظارت دارند.

ما عمل قلب شما را انجام خواهیم داد ، اغلب با استراحت قلب، اما گاهی اوقات در حالی که ضربان قلب شما ادامه دارد.

اگر در حین انجام عمل از قلب استفاده کنیم، به شما اجازه می دهیم خود به خود بهبود یابد و دستگاه قلب و ریه را از بین ببریم.

ما سیم های ضربان ساز موقت را نیز قرار خواهیم داد. اگر قلب شما خیلی کند و یا ریتم غیرطبیعی ایجاد کند، آن ها از قلب شما پشتیبانی بیشتری می کنند.

جراح لوله های تخلیه را در حفره قفسه سینه شما قرار می دهد تا خون و مایعات را از بین ببرد.

پس از اتمام جراحی، جراح استخوان قفسه سینه شما را با سیم های فلزی به نام سیم های جناغ اصلاح می کند. ما پوست شما را با بخیه، چسب مخصوص یا در بعضی موارد منگنه می بندیم.

در طول عمل جراحی قلب باز
چگونگی عمل قلب باز

خطرات جراحی قلب باز چیست؟

خطرات جراحی قلب باز عبارتند از:

عفونت زخم قفسه سینه در بیماران مبتلا به چاقی یا دیابت یا کسانی که قبلا CABG داشته اند. شایع تر است. همچنین:

حمله قلبی یا سکته مغزی

ضربان قلب نامنظم

نارسایی ریه یا کلیه

درد قفسه سینه و تب پایین

از دست دادن حافظه

لخته خون

از دست دادن خون

مشکل تنفس

پنومونی

چگونه برای جراحی قلب باز آماده شویم؟

در مورد داروهایی که مصرف می کنید، حتی داروهای بدون نسخه، ویتامین ها و گیاهان دارویی، به پزشک خود اطلاع دهید. آنها را از هر گونه بیماری از جمله شیوع تبخال، سرماخوردگی، آنفولانزا یا تب مطلع کنید.

در دو هفته قبل از جراحی، پزشک ممکن است از شما بخواهد که سیگار را ترک کنید و مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن را متوقف کنید.

قبل از اینکه برای جراحی آماده شوید، مهم است که با پزشک خود در مورد مصرف الکل خود صحبت کنید. اگر معمولاً سه بار یا بیشتر در روز نوشیدنی می نوشید بهتر است الکل را برای این مدت ترک کنید.

این ممکن است بعد از جراحی قلب باز باعث عوارض تهدید کننده زندگی از جمله تشنج یا لرزش شود. پزشک می تواند به شما در ترک الکل کمک کند تا احتمال این عوارض را کاهش دهد.

یک روز قبل از جراحی ممکن است از شما خواسته شود که خود را با صابون مخصوص بشویید. این صابون برای از بین بردن باکتری های روی پوست شما استفاده می شود و احتمال عفونت بعد از جراحی را کاهش می دهد. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که بعد از نیمه شب چیزی نخورید یا ننوشید.

هنگامی که برای عمل جراحی به بیمارستان می رسید، پزشک به شما دستورالعمل های دقیق تری می دهد.

بعد از جراحی قلب باز چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که پس از جراحی از خواب بیدار می شوید، دو یا سه لوله در قفسه سینه خود خواهید داشت. اینها برای کمک به تخلیه مایع از ناحیه اطراف قلب شما هستند. ممکن است خطوط داخل وریدی (IV) در بازوی خود برای تامین مایعات و همچنین یک کاتتر (لوله نازک) در مثانه برای خارج کردن ادرار داشته باشید.

شما همچنین به دستگاه هایی متصل خواهید شد که قلب شما را کنترل می کنند. در صورت بروز مشکل، پرستاران در نزدیکی شما خواهند بود تا به شما کمک کنند.

شما معمولا اولین شب خود را در بخش مراقبت های ویژه (ICU) سپری می کنید. سپس برای سه تا هفت روز آینده به یک اتاق مراقبت معمولی منتقل خواهید شد.

بهبودی شما با مراقبت از خود در خانه بلافاصله پس از جراحی بخش اساسی بهبودی شما است.

مراقبت از محل برش

مراقبت از برش بسیار مهم است. محل برش خود را گرم و خشک نگه دارید و دست های خود را قبل و بعد از لمس آن بشویید. اگر برش شما به خوبی بهبود می یابد و مشکلی وجود ندارد، می توانید دوش بگیرید. دوش گرفتن با آب گرم (نه داغ) نباید بیشتر از 10 دقیقه باشد. باید اطمینان حاصل کنید که محل برش مستقیماً با آب برخوردی نخواهد داشت. همچنین مهم است که به طور منظم محل برش خود را برای علائم عفونت بررسی کنید، که این علائم عبارتند از:

بهبود نیافتن زخم، ترشح یا باز شدن از محل برش

قرمزی اطراف برش

احساس گرما در امتداد خط برش

داشتن درد

مدیریت درد نیز بسیار مهم است، زیرا می تواند سرعت بهبودی را افزایش دهد و می تواند احتمال عوارضی مانند لخته شدن خون یا ذات الریه را کاهش دهد. ممکن است درد عضلانی، گلو درد، درد در محل برش یا درد ناشی از لوله های قفسه سینه را احساس کنید.

 پزشک احتمالاً داروهای ضد درد را تجویز می کند که می توانید در خانه مصرف کنید. مهم است که آن را طبق دستور مصرف کنید. برخی از پزشکان مصرف داروهای ضد درد را هم قبل از فعالیت بدنی و هم قبل از خواب توصیه می کنند.

به اندازه کافی خوابیدن

برخی از بیماران پس از جراحی قلب باز دچار مشکل خواب می شوند، اما مهم است که تا حد امکان استراحت کنند. برای داشتن خواب بهتر، می توانید:

داروی مسکن خود را نیم ساعت قبل از خواب مصرف کنید

بالش ها را برای کاهش فشار عضلانی بچینید

از مصرف کافئین بخصوص در عصرها اجتناب کنید

در گذشته، برخی استدلال می کردند که جراحی قلب باز منجر به کاهش عملکرد ذهنی می شود. با این حال، بیشتر تحقیقات اخیر نشان داده است که چنین نیست. اگرچه برخی از بیماران ممکن است جراحی قلب باز انجام دهند و بعداً دچار زوال ذهنی شوند، تصور می‌شود که این به احتمال زیاد به دلیل اثرات طبیعی پیری است.

برخی از افراد پس از جراحی قلب باز افسردگی یا اضطراب را تجربه می کنند. یک درمانگر یا روانشناس می تواند به شما در مدیریت این اثرات کمک کند.

آماده شدن برای رفتن به منزل

بعد از جراحی احتمالاً چهار تا شش روز در بیمارستان خواهید بود. در طول آن زمان:

ما سلامت شما را کنترل خواهیم کرد تا از ثبات وضعیت شما اطمینان حاصل کنیم.

ما لوله های تخلیه را که به کاهش تجمع مایعات پس از جراحی کمک می کند، حذف خواهیم کرد.

سیم های موقت گام برداشتن را بر می داریم. ممکن است جراحان آن ها را برای کمک به تنظیم ضربان قلب و جلوگیری از آریتمی قرار داده باشند.

زمانی به منزل می روید که شرایط زیر را داشته باشید:

ضربان قلب، ریتم قلب و فشار خون شما ثابت است.

شما اکسیژن ندارید.

با استفاده از داروها می توانید درد خود را کنترل کنید.

می توانید با خیال راحت به اطراف حرکت کنید.

پزشک قرار ملاقات های بعدی را برای نظارت بر پیشرفت شما بعد از جراحی تعیین می کند.

توانبخشی

اکثر افرادی که CABG (بای پس سرخرگ کرونری) داشته اند از شرکت در یک برنامه توانبخشی ساختاریافته و جامع سود می برند. این کار معمولاً به صورت سرپایی با چندین بار ویزیت در هفته انجام می شود. اجزای برنامه شامل ورزش، کاهش عوامل خطر و مقابله با استرس، اضطراب و افسردگی است.

نتیجه گیری

چنانچه علائم ناگواری از بیماری های قلبی را تجربه می کنید در اسرع وقت با متخصص قلب و عروق دکتر ندا مهرعلیزاده به صورت حضوری یا در صورت لزوم به صورت غیر حضوری و مشاوره آنلاین ارتباط برقرار کنید.

https://www.aurorahealthcare.org/services/heart-vascular/services-treatments/cardiovascular-surgery/open-heart-surgery#Recovery

دکتر ندامهرعلیزاده

فارغ التحصيل عمومي دانشگاه تهران تخصص از دانشگاه ايران بيمارستان قلب شهيد رجايي جز رتبه هاي بورد كشوري سال ٩٦ عضو انجمن قلب اروپا شاغل در بيمارستانهاي خاتم الانبيا - فياض بخش - دي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =

Call Now Buttonتماس با پزشک