در مورد جراحی قلب باز بیشتر بدانید

امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی به خصوص در زمینه علم پزشکی انواع متعددی از تکنیک ها و جراحی های جهت درمان و مدیریت درد های مرتبط با بیماری های متنوع ارائه شده است.

یکی از این جراحی های پیشرفته تحت عنوان عمل قلب باز از آن یاد می شود می تواند به نارسایی های قلبی پایان دهد.

اگر بنا به تشخیص متخصص قلب و عروق نیاز به انجام این عمل جراحی دارید باید اطلاعات بسیاری در این خصوص کسب کنید تا بهبودی سریع تر رخ دهد.

جراحی قلب باز چیست؟

جراحی قلب مشکلاتی را که بر ساختار قلب و رگ های خونی تأثیر می گذارد اصلاح می کند. در جراحی قلب باز، جراحان برای دسترسی مستقیم به قلب، دیواره قفسه سینه را باز می کنند. این روش قابل توجه هر روز به هزاران نفر کمک می کند.

آماده شدن برای جراحی قلب

در چند روز یا چند هفته قبل از جراحی، متخصص قلب و عروق را مجبور می کند که تحت آزمایشاتی قرار بگیرید تا برای روش خود آماده شوید. برای این آزمایشات ممکن است لازم باشد که به بیمارستان بیایید.

آزمایشات قبل از عمل شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

کاتتریزاسیون قلب برای بررسی انسداد رگ های خونی قلب (اگر اخیراً این آزمایش را انجام نداده اید)

سونوگرافی کاروتید برای بررسی انسداد شریان های گردن، که می تواند در جریان خون در مغز تداخل ایجاد کند و خطر سکته را افزایش دهد.

اشعه ایکس قفسه سینه برای کمک به شناسایی ناهنجاری های ریه یا قلب قبل از جراحی

معاینه دندانپزشکی، مگر این که اخیراً یکی از آن ها را انجام داده باشید، تا بتوانید هرگونه عفونت را برطرف کنید تا در حین جراحی ایمن باشید.

اکوکاردیوگرام برای بررسی قدرت عضله قلب و عملکرد دریچه قلب

الکتروکاردیوگرام (EKG) برای بررسی ضربان قلب و ریتم شما

آزمایش خون، برای بررسی عملکرد کلیه، کبد و تیروئید و گروه خونی، در صورت نیاز به انتقال خون در حین جراحی

قبل از جراحی باید مصرف برخی از داروها را متوقف کنید. ما ممکن است دستورالعمل های ویژه ای در مورد داروهای دیابت و فشار خون، داروهای ادرار آور (قرص های آب) و داروهای رقیق کننده خون به شما ارائه دهیم.

روز قبل از عمل جراحی، باید:

برای جلوگیری از عفونت سینه و پاها را با استفاده از یک صابون ضد باکتری مخصوص بشویید.

موهای سینه و / یا پا خود را بزنید.

ناشتا باشید بدان معنا که بعد از نیمه شب از خوردن و نوشیدن هر چیزی دست بردارید.

روز جراحی قلب باز

صبح روز جراحی خود، برنامه ریزی کنید که حدود 2 ساعت قبل از زمان برنامه ریزی شده جراحی خود برسید. داروهای خود را به همراه داشته باشید. اگر پزشک از شما خواسته است که قبل از رسیدن هر دارویی مصرف کنید، این کار را فقط با یک جرعه کوچک آب انجام دهید.

وقتی برای جراحی آماده شدید، ما شما را به منطقه نگهداری قبل از عمل می بریم. در آنجا با متخصص بیهوشی ملاقات خواهید کرد – پزشکی که متخصص تهیه داروهایی برای تسکین درد و خواباندن شما است.

همانطور که منتظر روش خود هستید، یک پرستار می تواند به هر سوالات پاسخ دهد. ما هم چنین برای انتقال آنتی بیوتیک ها، داروهایی که با عفونت باکتریایی مبارزه می کنند، یک IV (خط داخل وریدی) را در یک رگ خونی در بازو قرار می دهیم.

ما از بیهوشی عمومی برای جراحی قلب باز استفاده می کنیم. در حالی که ما شما را برای جراحی و در حین عمل آماده می کنیم کاملاً خواب خواهید بود.

ما از بیهوشی عمومی برای جراحی قلب باز استفاده می کنیم. در حالی که ما شما را برای جراحی و در حین عمل آماده می کنیم کاملاً خواب خواهید بود.

در طول آمادگی جراحی

متخصص بیهوشی شما یک خط مرکزی برای تزریق داروها و نظارت بر عملکرد قلب شما در طی مراحل، یک خط مرکزی قرار می دهد.

خط دیگری فشار خون شما را کنترل می کند.

به دستگاه تنفس متصل خواهید شد.

یک کاتتر مثانه شما را خالی می کند.

روش جراحی قلب باز

روش شما بسته به آنچه انجام می شود، احتمالاً سه تا پنج ساعت طول خواهد کشید. به طور کلی، جراحی قلب باز شامل این مراحل است:

جراح شما برشی به طول 7 تا 8 اینچ از وسط استخوان سینه شما ایجاد خواهد کرد. در بعضی موارد، می توانیم از برش کوتاه تری استفاده کنیم.

ما شما را به دستگاه بای پس قلب و ریه متصل خواهیم کرد. این دستگاه به جراح اجازه می دهد تا با خیال راحت قلب شما را متوقف کند. این دستگاه خون شما را در حین جراحی حفظ می کند. در حالی که جراح کار می کند ، تکنسین های مخصوص آموزش خونرس بر ماشین قلب و ریه نظارت دارند.

ما عمل قلب شما را انجام خواهیم داد ، اغلب با استراحت قلب، اما گاهی اوقات در حالی که ضربان قلب شما ادامه دارد.

اگر در حین انجام عمل از قلب استفاده کنیم، به شما اجازه می دهیم خود به خود بهبود یابد و دستگاه قلب و ریه را از بین ببریم.

ما سیم های ضربان ساز موقت را نیز قرار خواهیم داد. اگر قلب شما خیلی کند و یا ریتم غیرطبیعی ایجاد کند، آن ها از قلب شما پشتیبانی بیشتری می کنند.

جراح لوله های تخلیه را در حفره قفسه سینه شما قرار می دهد تا خون و مایعات را از بین ببرد.

پس از اتمام جراحی، جراح استخوان قفسه سینه شما را با سیم های فلزی به نام سیم های جناغ اصلاح می کند. ما پوست شما را با بخیه، چسب مخصوص یا در بعضی موارد منگنه می بندیم.

در طول عمل جراحی قلب باز

چگونگی عمل قلب باز

بعد از جراحی قلب باز

در چند ساعت پس از جراحی قلب باز:

ما شما را به بخش مراقبت های ویژه (ICU) منتقل خواهیم کرد.

تا زمانی که از بیهوشی بیدار نشوید، لوله تنفس در جای خود باقی خواهد ماند.

ما فشار خون ، سطح اکسیژن، دما و ریتم قلب شما را کنترل خواهیم کرد. ما داروی شما را در صورت لزوم تنظیم خواهیم کرد.

هنگامی که از خواب بیدار می شوید لوله تنفسی شما را برمی داریم. وقتی ریتم قلب و فشار خون شما تثبیت شد، از ICU به یک اتاق معمولی منتقل می شوید.

در اتاق جدید شما، داروی ضد درد IV را متوقف می کنیم. در عوض قرص های درد دریافت خواهید کرد. با بهبود درد میزان مصرف شما را کاهش خواهیم داد.

بهبودی بعد از عمل

بازگشت سلامتی خود پس از جراحی قلب باز

مهم است که بلافاصله پس از هر عمل جراحی، از جمله جراحی قلب باز، از جای خود بلند شوید و حرکت کنید. فعال بودن از بروز عوارضی مانند: ذات الریه و لخته شدن خون جلوگیری می کند.

می توانید انتظار داشته باشید که یک روز بعد از جراحی یک برنامه ورزشی را شروع کنید. متخصصان توانبخشی قلب با شما همکاری می کنند تا برنامه ای متناسب با سلامتی و توانایی های شما تنظیم کنند. شما همچنین ممکن است به عنوان بخشی از برنامه برای افزایش قدرت و تحرک خود با درمانگران فیزیکی و شغلی کار کنید.

آماده شدن برای رفتن به منزل

بعد از جراحی احتمالاً چهار تا شش روز در بیمارستان خواهید بود. در طول آن زمان:

ما سلامت شما را کنترل خواهیم کرد تا از ثبات وضعیت شما اطمینان حاصل کنیم.

ما لوله های تخلیه را که به کاهش تجمع مایعات پس از جراحی کمک می کند، حذف خواهیم کرد.

سیم های موقت گام برداشتن را بر می داریم. ممکن است جراحان آن ها را برای کمک به تنظیم ضربان قلب و جلوگیری از آریتمی قرار داده باشند.

زمانی به منزل می روید که شرایط زیر را داشته باشید:

ضربان قلب، ریتم قلب و فشار خون شما ثابت است.

شما اکسیژن ندارید.

با استفاده از داروها می توانید درد خود را کنترل کنید.

می توانید با خیال راحت به اطراف حرکت کنید.

پزشک قرار ملاقات های بعدی را برای نظارت بر پیشرفت شما بعد از جراحی تعیین می کند.

نتیجه گیری

چنانچه علائم ناگواری از بیماری های قلبی را تجربه می کنید در اسرع وقت با متخصص قلب و عروق به صورت حضوری یا در صورت لزوم به صورت غیر حضوری و مشاوره آنلاین ارتباط برقرار کنید.

https://www.aurorahealthcare.org/services/heart-vascular/services-treatments/cardiovascular-surgery/open-heart-surgery#Recovery

دکتر ندامهرعلیزاده

فارغ التحصيل عمومي دانشگاه تهران تخصص از دانشگاه ايران بيمارستان قلب شهيد رجايي جز رتبه هاي بورد كشوري سال ٩٦ عضو انجمن قلب اروپا شاغل در بيمارستانهاي خاتم الانبيا - فياض بخش - دي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 4 =