تست ورزش قلب

تست ورزش قلب یکی از راه هایی است که با انجام آن می توان عملکرد قلب را در هنگام فعالیت های مختلف بدنی ارزیابی کرد. نام دیگر تست ورزش قلب تست استرس می باشد. در واقع عضلات بدن در حالت فعالیت های بدنی به افزایش میزان خونرسانی نیازمند هستند. به همین خاطر فعالیت قلب بیشتر و سریع تر می شود. در این وضعیت بیمار تحت تست ورزش قلب قرار می گیرد تا بررسی های لازم روی فعالیت های قلب وی انجام شود. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا بیشتر در خصوص تست قلب بدانید

تست ورزش قلب چیست؟

تست ورزش با هدف بررسی تاثیرات ورزش بر روی قلب افراد انجام می شود. در واقع زمانی که عملکرد قلب در حین انجام فعالیت های ورزشی ارزیابی می شود می توانند با توجه به تغییراتی که در عملکرد قلب ایجاد می شود سلامت یا اختلال در روند طبیعی فعالیت های قلب را شناسایی کنند.

تست ورزش قلب چگونه انجام می شود؟

تست ورزش قلب معمولا با استفاده از رکاب زدن روی دوچرخه ثابت یا پیاده روی بر روی تردمیل انجام می شود. به گونه ای که فرد با رکاب زدن روی دوچرخه یا راه رفتن با سرعت مشخصی روی تردمیل به فعالیت های بدنی خود می افزاید. در وضعیت افزایش فعالیت های بدنی تغییراتی در عملکرد قلب یعنی خونرسانی، پمپاژ قلب، فشار خون و ضربان قلب یجاد می شود. در تست ورزشی قلب تغییرات در ریتم قلب، فشار خون و تنفس به طور دقیق بررسی می شوند.

تست ورزش قلب چرا انجام می شود؟

دلایل انجام تست ورزش قلب شامل:

 • تشخیص بیماری عروق کرونر
 • نامنظم بودن ریتم قلب یا آریتمی قلبی
 • تشخیص علل دخیل در درد های قفسه سینه
 • ارزیابی تاثیرات دارو های ضد آریتمی و آنژین
 • بررسی آریتمی های قلب در هنگام ورزش
 • انواع بیماری های قلبی؛ در واقع زمانی که شما با بیماری های قلبی روبرو هستید پزشک متخصص با تجویز این روش غربالگری اطلاعات دقیق تری در خصوص وضعیت قلبی شما به دست می آرود. در نهایت این اطلاعات در روند تجویز انواع دارو ها و یا انتخاب روش درمانی متناسب با وضعیت تان اثر گذار خواهد بود.
تست-ورزش
مراحل-انجام-تست-ورزش

مزایای انجام تست ورزش

با انجام تست ورزش می توان اقدام به تست تشخیص بیماری های قلبی، کرونری قلب، تشخیص مشکلات ریتم قلب، درمان فشار خون، تشخیص بیماری های قلبی و تعیین زمان مناسب به منظور انجام جراحی نمود. همچنین با استفاده از تست ورزش می توان از انسداد عروق نیز آگاهی یافت. خانم دکتر ندا مهرعلیزاده در مورد تست تشخیص بیماری قلبی در ویدیو زیر توضیح می دهند. در مورد جراحی قلب باز بیشتر بدانید

انجام تست ورزش برای چه کسانی ممنوع است؟

 • کسانی که در فاصله زمانی نزدیکی تجربه سکته قلبی داشته اند.
 • زمانی که در نوار قلب افراد تغییراتی مشاهده شود که بررسی نتایج را غیر ممکن می کند.
 • افرادی که به هر دلیلی امکان انجام ورزش را نداشته باشند.
 • افرادی که انجام ورزش برایشان خطرناک تشخیص داده شده است.

افراد معاف از تست ورزش

افراد مسن، افراد با دردهای مفصلی و عضلانی نباید تست ورزش انجام دهند و باید اسکن قلب روی آنها انجام گیرد .

قبل از انجام تست ورزش قلب چه کارهایی انجام دهم؟

در واقع افراد پیش از انجام تست ورزش دچار نگرانی و استرس می شوند و از آمادگی های قبل از تست ورزشی می پرسند. مهم ترین اقداماتی که باید پیش از این تست انجام دهید موارد زیر می باشند:

 • پرهیز از مصرف سیگار به مدت سه ساعت قبل از شروع روند تست ورزش قلب
 • پرهیز از مصرف مواد خوارکی و آشامیدنی به مدت سه ساعت قبل از تست
 • ممنوعیت مصرف مواد غذایی کافئین دار به مدت سه ساعت قبل از تست
 • ممنوعیت مصرف مشروبات الکلی به مدت سه ساعت پیش از شروع تست
 • استفاده از لباس و کفش های راحت برای انجام روند تست ورزشی قلب
 • بیمارانی که دیابت دارند و از انواع دارو های تزریقی و خوراکی استفاده می کنند باید در خصوص ترک مصرف دارو های مخصوص خودشان با پزشک مشورت داشته باشند
 • داروهایی که پزشک تجویز می کند باید طبق دستور استفاده شود
 • پیش از این که وارد مرحله تست شوید نباید فعالیت های ورزشی شدیدی داشته باشید.

مدت زمان ورزش برای تست

برای انجام تست ورزش حدودا به ۱۲- ۱۰ دقیقه ورزش و رسیدن حدود ۸۵% از حداثر ضربان قلب استاندارد مورد نیاز می باشد. این زمان و درصد با توجه به سن شخص تعیین می گردد.

مراحل انجام تست ورزشی قلب

اولین مرحله انجام معاینات و بررسی های لازم روی بیمار است. به این شکل که از بیمار شرح حال گرفته می شود

معاینات فیزیکی لازم شامل ثبت دقیق ضربان قلب، فشار خون و سایر اطلاعات مربوط به فعالیت قلب است. تمامی این اطلاعات قبل و بلافاصله بعد از هر مرحله تست ورزش به طور دقیق ارزیابی و ثبت می شود.

با ارزیابی عملکرد قلب در حین فعالیت های ورزشی مشخص می شود قلب در وضعیت تحرک بیشتر به چه مقدار اکسیژن بیشتری نیازمند است.

تست ورزش تا جایی ادامه می یابد که بتوانند به تعداد ضربان قلب مشخص شده برسند و در همان وضعیت قلب را بررسی کنند. اما اگر پیش از رسیدن به ضربان قلب تعیین شده بیمار دچار درد یا افزایش فشار خون شود ضروری است که این تست متوقف گردد.

چه زمانی باید تست ورزش خاتمه یابد

در صورت عدم توانایی ادامه ورزش، وجود بعضی علائم بالینی نظیر درد سینه ، تنگی نفس مفرط ، سرگیجه و سردرد ،تغییرات غیر عادی در نوار قلب و افت فشار خون ضروری است که آزمایش خاتمه یابد.

مراقبت های بعد از تست ورزش

 • استحمام با آب داغ بعد از انجام تست ورزش قلب ممنوع است زیرا که باعث می شود فشار خون افت کند
 • توصیه می شود که بعد از تست مدت زمانی را استراحت کنید و سپس برای انجام کارهای روزانه اقدام کنید.

آیا تست ورزش قلب دردناک است؟

خیر تست ورزش قلب از جمله تست هایی است که درد و یا خطر خاصی در پی ندارد. اما به هر حال زمانی که الکترود هایی مخصوص روی قفسه سینه یا دست و پاها نصب می شود احتمالا در روند نصب سوزش بسیار کمی را احساس کنید. البته این سوزش بسیار مختصر است و دردی غیر قابل تحمل ندارد.

مزایای-تست-ورزش

عوارض تست ورزش

تست ورزش در موارد وجود درد در سینه، افراد مسائد غش کردن، وجود تپش قلب، گیجی و تنگی نفس دارند، وجود ریتم های غیرطبیعی خطرناک نباید انجام شود. این افراد ممکن است در نتیجه انجام تست قلب دچار غش یا حمله قلبی رخ دهد. افت فشار و رتیم های غیر طبیعی قلب نیز از مواردی است که ممکن است در اثر تست ورزش اتفاق بیافتد.

نتیجه گیری

در پایان امیدواریم که اطلاعات لازم را در خصوص انجام تست ورزش قلب در اختیارتان قرار داده باشیم. از مهم ترین توصیه ها این است که اگر لازم است که این تست را انجام دهید حتما به بهترین متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا روند تشخیص و تجویز تست ورزش قلب با دقت بیشتری انجام شود. خوش بختانه پزشکانی که این روزها این اقدامات درمانی را انجام می دهند از تجریه و تخصص قابل توجهی برخوردار هستند و در پایان تست ورزش قلب می توانند ارزیابی های دقیق را ارائه کنند.

دکتر ندامهرعلیزاده

فارغ التحصيل عمومي دانشگاه تهران تخصص از دانشگاه ايران بيمارستان قلب شهيد رجايي جز رتبه هاي بورد كشوري سال ٩٦ عضو انجمن قلب اروپا شاغل در بيمارستانهاي خاتم الانبيا - فياض بخش - دي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + شش =