تست تیلت چیست و چرا انجام می شود؟

تست میز شیب (که به آن تست شیب سر به بالا یا تست شیب عمودی سر نیز گفته می شود) فشار خون، ریتم قلب و ضربان قلب شما را بر اساس ضربان به ضربان ثبت می کند، زیرا میز به زوایای مختلف کج می شود و میز همیشه بالاست.

چرا به این آزمایش نیاز دارم؟

این آزمایش نشان می دهد که چگونه موقعیت های مختلف بر ضربان قلب، ریتم قلب و فشار خون شما تأثیر می گذارد.

پزشک شما از این اطلاعات برای تعیین علت علائمی مانند سبکی سر و غش کردن (سنکوپ) استفاده می کند و بهترین برنامه درمانی را برای شما ایجاد می کند.

پزشک ممکن است آزمایش های بیشتری را برای درک بهتر وضعیت شما تجویز کند.

سنکوپ چیست؟

سنکوپ که معمولاً از حال رفتن یا غش نامیده می شود. این از دست دادن مختصر هوشیاری و وضعیت بدن است که به دلیل کاهش موقت جریان خون به مغز شما ایجاد می شود. این کاهش می تواند به دلیل افت ناگهانی فشار خون یا ضربان قلب شما یا تغییر در مقدار یا حرکت خون در بدن شما اتفاق بیفتد. بعد از اینکه دوباره هوشیار شدید، ممکن است برای مدتی گیج شوید.

سنکوپ اغلب به وضعیت پزشکی دیگری مرتبط است که ممکن است قلب، سیستم عصبی یا جریان خون به مغز را درگیر کند.

سنکوپ چیست؟

برنامه ریزی تست شیب

منشی برنامه ریزی، در روز آزمون شیب به شما می گوید که چه زمانی و کجا باید بروید. اگر آزمون خود را تلفنی برنامه ریزی کنید.

اگر نمی توانید بدون کمک بایستید یا بیش از 325 پوند وزن دارید، لطفاً هنگام برنامه ریزی این قرار با مطب صحبت کنید.

آزمایش چقدر طول می کشد؟

تست حدود 90 دقیقه طول می کشد تا کامل شود. بسته به علائم و روشی که آزمایش بر فشار خون، ریتم قلب و ضربان قلب شما تأثیر می گذارد، زمان آزمایش ممکن است کوتاه تر باشد. برنامه ریزی کنید که حدود 2 ساعت در کلینیک باشید.

آیا باید داروهایم را مصرف کنم؟

داروهای تجویزی خود را مطابق معمول با جرعه های کوچک آب مصرف کنید. از پزشک خود بپرسید که آیا صبر کردن تا بعد از آزمایش برای مصرف دارو اشکالی ندارد.

اگر دیابت دارید یا انسولین مصرف می کنید، از پزشک خود بپرسید که چگونه باید داروهای خود را در روز آزمایش مصرف کنید.

 اگر در راه رفتن به بیمارستان احساس کردید قندتان کم است، لطفاً گلوکز سنج خود را همراهتان بیاورید تا قندتان را بررسی کند. اگر هم ندارید، لطفاً به ما اطلاع دهید تا بتوانیم یک گلوکز سنج را به شما بدهیم تا از آن استفاده کنید. بدون مشورت با پزشک خود، مصرف هیچ دارویی را قطع نکنید. اگر سوالی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

آیا می توانم قبل از آزمایش غذا بخورم؟

عصر قبل از عمل یک وعده غذایی معمولی بخورید. به مدت 4 ساعت قبل از آزمایش به جز جرعه های کوچک آب چیزی نخورید یا ننوشید. شما می توانید بعد از آزمایش به طور معمول غذا بخورید، مگر اینکه آزمایشات دیگری را برنامه ریزی کرده باشید که نیاز به ناشتا بودن داشته باشند.

چه لباسی باید بپوشم؟

لباس و کفش راحت بپوشید. می توانید به جای لباس بیمارستانی از یک تی شرت آستین کوتاه یا بدون آستین استفاده کنید. اگر پیراهن آستین بلند یا تنگ می پوشید، ممکن است لازم باشد برای آزمایش لباس بیمارستان بپوشید.

چه چیزهایی با خود به همراه بیاورم؟

لطفا اطلاعات زیر را در آزمایش خود به همراه داشته باشید:

  • فهرست داروها و دوزهای فعلی
  • لیست آلرژی ها (شامل آلرژی دارویی، غذایی و محیطی)
  • کارت بیمه شما

لطفاً در زمان تعیین شده خود در مطب حضور یابید. شما می توانید قبل از آزمایش از دستشویی استفاده کنید.

آزمایش در کجا انجام می شود؟

این آزمایش در آزمایشگاه قلب و عروق به نام آزمایشگاه تیلت انجام می شود.

پزشک متخصص جزئیات آزمایش را توضیح می دهد، به سؤالات شما پاسخ می دهد و از شما می خواهد که رضایت نامه را امضا کنید. شما می توانید در طی بازدید قبل از روز آزمایش، فرم رضایت نامه را امضا کنید. یک پرستار به شما کمک می کند تا برای آزمون آماده شوید و به هر سوال دیگری که دارید پاسخ دهید.

میز شیب: روی میز شیب دراز خواهید کشید. این یک میز موتوردار با پایه فلزی است. پاهای شما روی تخته پا قرار می گیرد. تسمه های نرم Velcro در سراسر بدن شما قرار می گیرد. با این حال، شما باید وزن خود را در طول آزمایش تحمل کنید.

قرار دادن IV: شما یک IV در رگ بازو یا پشت دست خود خواهید داشت. در صورت نیاز، از IV برای نمونه گیری خون و دادن دارو(های لازم) در طول آزمایش استفاده می شود.

اگر یکی از بازوهای شما نمی تواند برای IV یا فشار خون استفاده شود، لطفاً قبل از شروع آزمایش به ما بگویید.

الکترودها: تکه های چسبناک کوچکی به نام الکترود روی سینه شما قرار می گیرد. الکترودها به یک مانیتور الکتروکاردیوگراف (EKG) متصل می شوند که فعالیت الکتریکی قلب شما را به صورت نمودار یا یک سری خطوط روی یک نوار کاغذ متحرک ثبت می کند. EKG ضربان و ریتم قلب شما را در طول آزمایش نشان می دهد.

در طول آزمایش چه اتفاقی می افتد؟

در کل آزمون 2 پرستار یا یک پزشک و یک تکنسین همراه شما خواهند بود.

15 دقیقه استراحت خواهید کرد. سپس در حالی که دراز کشیده اید، فشار خون و نوار قلب شما را ثبت می کنیم.

فشار خون، ریتم قلب و ضربان قلب شما در طول آزمایش به طور مداوم کنترل می شود. داده ها در کامپیوتر ثبت و ذخیره می شوند.

میز موتوری توسط پرستار کنترل می شود. میز به مدت 2 تا 3 دقیقه تا 30 درجه، 2 تا 3 دقیقه 45 درجه و تا 45 دقیقه 70 درجه شیب خواهد داشت. شما همیشه در طول آزمون ایستاده خواهید بود.

ما سعی خواهیم کرد تا حد امکان شما را در طول آزمایش راحت نگه داریم. مهم است که در طول آزمایش تا حد امکان کمتر حرکت کنید.

در طول آزمایش چه اتفاقی می افتد؟

در طول آزمایش تا حد امکان ساکت و بی حرکت بمانید تا بتوانیم نتایج دقیق آزمایش را ثبت کنیم.

در حالی که در حالت ایستاده هستید پاهای خود را حرکت ندهید.

لطفا سعی کنید صحبت نکنید مگر اینکه نیاز داشته باشید.

در مورد علائمی که در طول آزمایش دارید با پزشک خود صحبت کنید.

هدف از آزمایش این نیست که شما غش کنید، اگرچه ممکن است این اتفاق بیافتد، بسته به نحوه پاسخ شما به آزمایش.

مهم است که در طول آزمون به پرسنل بگویید چه احساسی دارید. ما از شما می خواهیم علائم خود را در مقیاس 1 تا 10 ارزیابی کنید (10 شدیدترین است). علائم شما، همراه با اطلاعاتی که در طول آزمایش جمع آوری می کنیم، به پزشک کمک می کند تا بفهمد چه چیزی باعث سنکوپ شما شده است.

بعد از آزمایش چه اتفاقی می افتد؟

پس از پایان آزمایش، میز به حالت صاف پایین می آید. در حالی که صاف دراز کشیده اید به مدت 5 تا 10 دقیقه روی میز می مانید تا بتوانیم مطمئن شویم که خوب هستید و فشار خون، ضربان قلب، ریتم قلب و ECG را ثبت کنیم.

به ندرت پیش می آید که علائم شدید پس از آزمایش ادامه یابد. اما اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است نیاز به ارزیابی در بخش اورژانس داشته باشید.

خطرات آزمایش چیست؟

همه آزمایش ها و روش ها دارای خطراتی هستند. قبل از اینکه با انجام آزمایش موافقت کنید، پزشک با شما در مورد خطرات و مزایای آزمایش تیلت میز صحبت می‌کند. در صورت نیاز می توان آزمایش را تغییر داد تا احتمال خطرات احتمالی شما کاهش یابد.

نتایج آزمایش به چه معناست؟

مثبت بودن تست میز شیب به این معنی است که ممکن است شرایطی داشته باشید که باعث تغییر غیرطبیعی در فشار خون، ضربان قلب یا ریتم قلب شود.

آزمایش منفی میز شیب به این معنی است که هیچ نشانه ای از وضعیتی که باعث تغییر غیرطبیعی در فشار خون، ضربان قلب یا ریتم قلب شما شود وجود ندارد.

یک متخصص قلب نتایج آزمایش شما را بررسی می کند و به صورت الکترونیکی آن ها را با پزشک معرف شما در میان می گذارد. در صورت درخواست، ما می توانیم یک نسخه را به مطب پزشک شما فکس کنیم، علاوه بر این برای بسیاری از بیماری های قلبی مانند آریتمی، اختلال عروق کرونر و … در مطب خدمات درمانی و انواع آزمایشات با توجه به تشخیص پزشک انجام می شود. .

دکتر ندامهرعلیزاده

فارغ التحصيل عمومي دانشگاه تهران تخصص از دانشگاه ايران بيمارستان قلب شهيد رجايي جز رتبه هاي بورد كشوري سال ٩٦ عضو انجمن قلب اروپا شاغل در بيمارستانهاي خاتم الانبيا - فياض بخش - دي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =

Call Now Buttonتماس با پزشک