تاثیر چاقی بر فشار خون و بیماری های قلبی

چاقی و اضافه وزن یکی از دلایل مهم ابتلا به انواع بیماری ها و مرگ و میر می باشد. طبق تحقیقات انجام شده مرگ و میر در افراد دارای اضافه وزن حدود 2 برابر از بقیه افراد بیشتر است. چاقی با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، فشار خون بالا، دیابت و… همراه است. با ما همراه باشید تا در ادامه به تاثیر چاقی بر افزایش فشار خون بپردازیم.

فشار خون بالا چیست؟

فشار وارد شده خون به دیواره های داخلی عروقی (رگ های خونی) را فشار خون می نامند. فشار خون با دو عدد اندازوگیری می شود. فشار خون سیستولیک که فشار عروق هنگام ضربان قلب را اندازه گیری می کند. فشار خون دیاستولیک که فشار داخل رگ ها را هنگام استراحت قلب بین ضربان ها اندازه گیری می کند. زمان اندازه گیری، اگر فشار خون سیستولیک 120 و دیاستولیک 80 را نشان دهد، فشار خون 12 روی 8 خوانده می شود. فشار خون بالا 13 روی 8 و بالاتر می باشد.

چاقی-و-فشار-خون
تاثیر چاقی بر فشار خون

چاقی و فشار خون

طبق مطالعات انجام شده فشار خون بالا در افراد دارای اضافه وزن 2 تا 6 برابر بیشتر است. اغلب چاقی های مرکزی و چاقی ناحیه شکم در افزایش فشار خون تاثیر بسیار زیادی دارند. زیرا که با افزایش وزن، بافت چربی بیشتر شده و این بافت ها نیاز به اکسیژن و سایر مواد غذایی برای زنده ماندن دارند. این اکسیژن و مواد از طریق جریان خون تامین می شود. زمانی که بافت ها بیشتر شده نیاز به اکسیژن و مواد غذایی نیز بیشتر می شود بنابراین حجم خون و فشار وارد شده بر روی سیستم گردش خون افزایش می یابد و فشار بیشتری به دیواره سرخرگ ها وارد می شود. به همین دلیل چاقی و اضافه وزن تاثیر مستقیم بر روی فشار خون دارد.

عوامل ایجاد کننده خطر برای فشار خون بالا

برخی از عوامل باعث افزایش خطر بالا رفتن فشار خون می شوند که عبارتند از:

سن

بالا رفتن سن در افزایش فشار خون تاثیر گذار است. افراد در سن 70 تا 80 سالگی ممکن است فشار خونشان به 140 میلی متر جیوه برسد.

جنسیت

فشار خون در مردان بعد از سنین بلوغ بیشتر از خانم ها می باشد.

عوامل ژنتیکی و ارثی

اگر در خانواده پدر، مادر و اعضای خانواده شما دارای بیماری فشار خون هستند، خطر ابتلا سایر اعضای خانواده به این بیماری بیشتر است.

انواع فشار خون

به طور کلی دو نوع فشار خون داریم. فضار خون اولیه (اساسی) و فشار خون ثانویه.

فشار خون اولیه (اساسی)

اغلب افراد مبتلا به فشار خون بالا دارای فشار خون اولیه می باشند. علت اصلی فشار خون اولیه به طور قطعی مشخص نیست، ولی از جمله عوامل تاثیر گذار بر آن می توان به عوامل ژنتیکی، عفونت، مشکلات کلیوی و عصبی اشاره کرد.

فشار-خون-و-وزن-بالا

فشار خون ثانویه

فشار خون ثانویه نسبت به فشار خون اولیه از شیوع کمتری برخوردار است و معمولا در پی یک مساله پزشکی به وجود می آید. از جمله عوامل فشار خون ثانویه می توان به بیماری کلیوی، سندرم آپنه خواب، مصرف داروهای پیشگیری از بارداری و سندرم کوشینگ اشاره کرد.

بیماری های قلبی و فشار خون

فشار خون بالا بر روی قلب تاثیر گذاشته و باعث تغییراتی در آن می شود. بسیاری از بیماری های قلبی مانند نارسایی قلب، بزرگ شدن قلب، و بیماری عروق کرونر ممکن است بر اثر فشار خون بالا به وجود آیند. بیماری های قلبی ایجاد شده در اثر فشار خون بالا خطرات جدی در سلامت فرد را به همراه دارند و ممکن است عامل مرگ در اثر فشار خون بالا در افراد باشد.

جلوگیری از فشار خون بالا

با تغییراتی در سبک زندگی و تغذیه می توان از فشار خون بالا پیشگیری کرد. در ادامه به راهکارهایی برای کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا می پردازیم.

کاهش وزن

با کاهش وزن و داشتن وزنی نرمال می توانید از ابتلا به فشار خون بالا جلوگیری کنید. برای کاهش وزن باید کالری مصرف روزانه خود را محدود کنید. از رژیم های غذایی با چربی کمتر و مواد مغذی بیشتر استفاده کنید.

بیشتر ورزش کنید

فعالیت بدنی و ورزش کردن به طور منظم و روزانه در کاهش وزن و فشار خون تاثیر به سزایی دارد.

مصرف غذا با فیبر بالا

از مواد غذایی با فیبر بالا استفاده کنید. غذاهای دارای فیبر بالا عبارتند از: میوه، سبزیجات، غلات سبوس دار، مغزها.

مصرف نمک را محدود کنید

با خوردن غذاهای شور و نمک، مقدار زیادی سدیم وارد بدن می شود و بدن آب زیادی را جذب می کند تا سدیم اضافی را دفع کند. آب زیاد باعث افزایش فشار بر روی قلب، رگ های خونی و در نتیجه افزایش فشار خون می شود.

انواع بیماری های قلبی با عامل فشار خون

بیماری های قلبی که بر اثر فشار خون بالا به وجود می آیند عبارتند از:

تنگی عروق

وظیفه عروق کرونر هدایت خون به درون قلب می باشد. فشار خون بالا باعث تنگ شدن عروق و کم شدن جریان خون وارده بر قلب می شود که به آن بیماری اختلال عروق کرونر گفته می شود.

این اتفاق ممکن است منجر به سکته قلبی و ایجاد لخته خون در یکی از عروق تنگ شده شود که باعث قطع خون رسانی به قلب می شود.

بزرگ شدن قلب

فشار خون بالا باعث ایجاد اختلال در عمل پمپاژ قلب می شود.

دشوار و سخت کار کردن قلب باعث سفت شدن و بزرگ شدن قلب می شود، که این عارضه گشادی بطن چپ نام دارد.

عوارض-فشار-خون

عوارض بیماری های قلبی با عامل فشار خون

در پی بیماری های قلبی ایجاد شده بر اثر فشار خون ممکن است عوارضی به وجود آیند که این عوارض عبارتند از:

  • نارسایی قلبی: خون توانایی پمپاژ خون به میزان کافی را ندارد و باعث نارسایی قلب می شود.
  • آریتمی قلبی: ضربان قلب به صورت نامنظم و غیر طبیعی می باشد.
  • حمله ی قلبی: در اثر وقفه در جریان خون به قلب، عضله ی قلب دچار کمبود اکسیژن شده و حمله قلبی رخ می دهد.
  • ایست قلبی: به طور ناگهانی قلب از کار می افتد و اصلاحا بیمار دچار ایست قلبی می شود.
  • سکته مغزی

کلام آخر

در این مقاله درباره رابطه چاقی، فشار خون بالا و تاثیر آن ها بر روی بیماری های قلبی صحبت کردیم. به طور کلی با کاهش وزن و رعایت رژیم غذایی مناسب می توان از ایجاد بیماری فشار خون و فشار خون بالا تا حد زیادی جلوگیری کرد. توجه داشته باشید که از چکاپ های دوره ای و منظم غافل نشوید تا در صورت ابتلا به فشار خون آن را کنترل کرده و از عوارض بعدی آن پیشگیری کنید.

دکتر ندامهرعلیزاده

فارغ التحصيل عمومي دانشگاه تهران تخصص از دانشگاه ايران بيمارستان قلب شهيد رجايي جز رتبه هاي بورد كشوري سال ٩٦ عضو انجمن قلب اروپا شاغل در بيمارستانهاي خاتم الانبيا - فياض بخش - دي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 1 =