تاثیر ورزش و قلب

ورزش تأثیرات مثبت بسیاری بر سلامت قلب دارد. یک تمرین منظم ورزشی می تواند به شما کمک کند:

  • فشار خون پایین
  • خطر ابتلا به دیابت کمتر است
  • وزن بدن را سالم حفظ کنید
  • کاهش التهاب در سراسر بدن

متخصصین این حوزه درمانی در طی یک ورزشی تمرین بالینی و تحقیقاتی می گویند: یکی از مزایای کلیدی ورزش این است که به کنترل یا تعدیل بسیاری از عوامل خطر بیماری های قلبی کمک می کند. سیگار کشیدن یکی دیگر از عوامل مهم بیماری های قلبی است، و اگر به طور منظم ورزش می کنید بعید است مانند سیگار کشیدن عادت بدی داشته باشید یا اگر سیگاری هستید سیگار را ترک کنید.

ورزش و قلب سالم

تاثیرات فراوان ورزش بر سلامت قلب

مزایای ورزش

  • توانایی عضلات را در بیرون آوردن اکسیژن از خون بهبود می بخشد و نیاز قلب به پمپاژ خون بیشتر به عضلات را کاهش می دهد
  • هورمون های استرس را کاهش می دهد که می تواند بار اضافی بر قلب وارد کند.
  • مانند یک مسدود کننده بتا برای کاهش ضربان قلب و کاهش فشار خون عمل می کند.
  • لیپوپروتئین با چگالی بالا کلسترول خوب را افزایش می دهد و به کنترل تری گلیسیرید کمک می کند.
  • هم چنین تعدادی از مطالعات نشان داده است افرادی که به طور منظم ورزش می کنند کمتر دچار حمله قلبی ناگهانی یا سایر حوادث قلبی تهدید کننده زندگی می شوند.
  • در حالی که ورزش فوایدی به خودی خود دارد، اما بهترین راه برای پیشگیری از بیماری های قلبی ، ترکیب ورزش با رژیم غذایی سالم است. ورزش به تنهایی می تواند به کاهش وزن در مدت زمان طولانی کمک کند. اما یک روش کوتاه مدت این است که کالری دریافتی خود را از طریق رژیم غذایی کاهش دهید، در حالی که کالری مصرفی خود را با ورزش افزایش می دهید.

ورزش ایده آل برای قلب

بهترین ورزش بر قلب تأثیر مثبت دارد و سیستم اسکلتی عضلانی را بهبود می بخشد.

انجمن قلب آمریکا و کالج پزشکی ورزشی آمریکا هر دو ترکیب ورزش هوازی (دویدن، شنا، دوچرخه سواری) و تمرینات مقاومتی (وزنه برداری متوسط) را توصیه می کنند. این دو دسته از ورزش با هم بیشترین سود را در پیشگیری و مدیریت بیماری های قلبی دارند.

ورزش و بارداری

اگر بارداری سالمی دارید و قبل از بارداری منظم ورزش می کنید، ادامه دادن یک روال متوسط ​​مفید است. این رژیم می تواند شامل: پیاده روی، شنا یا دوچرخه سواری باشد. هم چنان مزایای قلبی عروقی دریافت خواهید کرد.

 

اگر باردار هستید و ورزش روزمره بخشی از زندگی شما نبوده است، احتمالاً باید به یک ورزش ملایم ادامه دهید. در هر دو مورد، منطقی است که از پزشک خود مشاوره بگیرید.

بهتر است برنامه های تحت نظارت پزشکی و دستورالعمل های ورزشی را براساس شواهد علمی از بهترین متخصص قلب و عروق در تهران دریافت کنید. قبل از شروع افراد با رژیم های ورزشی، سطح تناسب اندام را ارزیابی شود و سابقه پزشکی را در نظر بگیرد.

چقدر ورزش و چند وقت یکبار انجام می شود؟

دستورالعمل های کلی ترکیبی از تمرینات هوازی و تمرینات مقاومتی را ضروری می دانند. سعی کنید حداقل پنج روز در هفته حداقل 30 دقیقه ورزش هوازی مانند: پیاده روی، دوچرخه سواری یا شنا داشته باشید. وزنه برداری متوسط ​​را انجام دهید تا عضلات را تون کنید و استقامت عضله را دو بار در هفته ایجاد کنید، یا اغلب به اندازه کافی برای پوشاندن گروه های اصلی عضلانی.

نشانه های پیشرفت در ورزش

روش های زیادی وجود دارد که می تواند پیشرفت ورزشی شما را ترسیم کند.

سه مورد از رایج ترین آن ها ضربان قلب هدف برای ورزش های هوازی، تعداد تکرار برای تمرین با وزنه و چربی در مقابل ترکیب بدن عضله است.

ضربان قلب هدف

هرچه تناسب اندام شما بیشتر باشد، برای رسیدن به ضربان قلب هدف خود سخت تر کار می کنید. به عنوان مثال ، در ماه اول ممکن است لازم باشد 3 کیلومتر در ساعت پیاده روی کنید تا ضربان قلب شما 120 باشد، در حالی که در ماه دوم برای رسیدن به همان ضربان قلب، باید 4 کیلومتر در ساعت پیاده روی کنید یا تپه ای تندتر پیدا کنید. تناسب اندام شما بهتر شده و قلب شما با کارایی بیشتری کار می کند.

تکرار تمرینات

هرچه وزن شما بیشتر از 12-15 بار بدون کشیدن باشد ، عضلات شما قوی تر و با دوام تر هستند. به عنوان مثال ، شما برای حل کردن وزن بالا شروع به تلاش می کنید. دمبل 15 بار، و سپس وزن اضافه کنید وقتی آسان شد.

ترکیب بدن

بیشتر ورزش کنید و بدن تغییر شکل می دهد: چربی خود را از دست می دهید، به ویژه در ناحیه کمر و عضله می گیرید.

تعیین ضربان قلب هدف با مربی یا متخصص متبحر واجد شرایط ساده ترین راه برای حفظ تمرین در محدوده سالم است.

یکی از علائم مهم کار زیاد خستگی و درد است که بیش از یک یا دو روز بعد از ورزش با شما می ماند. هر درد مداوم می تواند به این معنی باشد که بیش از حد از عضله استفاده کرده اید یا آسیب دیده اید.

چگونه می توان با یک برنامه روزمره ورزش کرد؟

نکته مهم در یک برنامه موفقیت آمیز ورزشی حفظ علاقه و انگیزه است. در اینجا چند روش برای حفظ ورزش به عنوان یک عادت مادام العمر وجود دارد:

هر روز زمان مشخصی را برای ورزش اختصاص دهید و آن را در برنامه خود قرار دهید. با یک دوست تمرین کنید. یا به یک باشگاه ورزشی بپیوندید و در یک گروه تمرین کنید. هر دو سناریو باعث ایجاد حمایت متقابل و رقابت سالم برای جالب نگه داشتن امور می شود. یک گزارش ساده ثبت کنید تا پیشرفت خود را ترسیم کنید. رکورد یا نمودار خود را در یک صفحه گسترده ایجاد کنید، یا از بسیاری از برنامه های موجود در اینترنت استفاده کنید. اگر آهسته دویدن یا دوچرخه سواری می کنید ، از یک ضربان قلب یا یک سرعت سنج برای تعیین اهداف و رسیدن به اهداف استفاده کنید.

جمع بندی استفاده از ورزش برای تنظیم سلامت قلب و عروق

بهترین متخصص قلب در تهران اذعان دارد که پاسخ آمادگی جسمانی اولیه فرد را به آزمایش، سه یا شش ماه بعد پاسخ دهیم پیشرفت بینیم مصرف اکسیژن بیشتر خواهد شد. زمان استفاده از تردمیل بیشتر خواهد بود. ضربان قلب و فشار خون پایین تر خواهد بود. مثل این است که بدن خود را تنظیم کنید. فقط قلب و سیستم گردش خون بدن برای توزیع خون است و با کارایی بیشتری کار می کند.

منبع:

https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/exercise-and-the-heart#:~:text=Improves%20the%20muscles’%20ability%20to,rate%20and%20lower%20blood%20pressure

 

دکتر ندامهرعلیزاده

فارغ التحصيل عمومي دانشگاه تهران تخصص از دانشگاه ايران بيمارستان قلب شهيد رجايي جز رتبه هاي بورد كشوري سال ٩٦ عضو انجمن قلب اروپا شاغل در بيمارستانهاي خاتم الانبيا - فياض بخش - دي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =

Call Now Buttonتماس با پزشک