صفر تا صد بیماری های مادرزادی قلبی

بر اساس آخرین آمار های موجود از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، در حال حاضر بیش از یک میلیون نفر از بزرگسالان و خردسالان در کشور های پیشرفته ای هم چون آمریکا، با بیماری های مادرزادی قلبی دست و پنجه نرم می کنند که خود یک عدد بزرگی است و نشان دهنده اهمیت بررسی و جلوگیری از بروز چنین بیماری های است.

بسیاری از کودکانی که این گونه ناراحتی های قلبی متولد می شوند می توانند ادامه حیات دهند اما با توجه به نوع نقص خود باید مراقبت های لازمه را داشته باشند تا بیماری شان به اوج نرسد در غیر این صورت ممکن است زندگی روزمره آن ها را مختل و آن ها را از زندگی پر بار و فعال شان ساقط کند.

پس چنانچه با کودکی مواجه شده اید که چنین بیماری های قلبی را از بدو تولد خود به همراه داشته است برای حفظ جان او در جهت شناسایی و درمان هر چه زودتر آن بشتابید.

بیماری های مادرزادی قلبی چیست؟

بیماری مادرزادی قلب یا نقص مادرزادی قلب، نوعی نارسایی قلبی است که از بدو تولد وجود دارد. این مشکل می تواند بر دیواره های قلب، دریچه های قلب و هم چنین رگ های خونرسانی تاثیر بگذراد.

انواع مختلفی از نقایص مادرزادی قلب وجود دارد. آن ها می توانند از شرایط ساده ای که علائم ایجاد نمی کنند تا مشکلات پیچیده ای که باعث ایجاد علائم شدید و تهدید کننده زندگی می شوند، متفاوت باشند.

بیماری های مادرزادی در کودکان

بیماری های قلبی مادرزادی در کودکان

انواع بیماری های مادرزادی قلب

گرچه انواع مختلف نقایص مادرزادی قلب وجود دارد، اما متخصص قلب و عروق برای تشخیص بهتر آن ها را به چند دسته اصلی تقسیم بندی نموده اند که شامل موارد زیر می شود:

نقص دریچه قلب

دریچه های داخل قلب که جریان خون را هدایت می کنند ممکن است بسته شوند یا نشت کنند. همین امر در توانایی قلب برای پمپاژ صحیح خون اختلال ایجاد می کند.

نقص دیواره قلب

دیواره های طبیعی که بین دو طرف چپ و راست و اتاق های فوقانی و تحتانی قلب وجود دارد ممکن است به طور صحیح رشد نکند، همین امر موجب می شود خون به قلب برگردد یا در مکان هایی که متعلق به آن نیست جمع شود. چنین عارضه ای به قلب فشار می آورد تا بیشتر کار کند، در نهایت ممکن است منجر به فشار خون شود.

نقص رگ های خونی

شریان ها و رگ هایی که وظیفه خونرسانی بدن را برعهده دارند. ممکن است عملکرد صحیحی نداشته باشند. این می تواند جریان خون را کاهش یا مسدود کند و منجر به بروز عوارض جدی و خطرناکی برای سلامتی تمامی ارگان های بدن شود.

سیانوتیک و آسیانوتیک

بسیاری از متخصصین این حوزه درمانی این بیماری را با عنوان بیماری مادرزادی قلبی سیانوتیک یا آسیانوتیک می شناسند در هر دو نوع آن، قلب خون را به همان اندازه که لازم است پمپاژ نمی کند. تفاوت اصلی این است که سیانوتیک باعث کمبود اکسیژن در خون می شود، ولی در آسیانوتیک چنین نیست. نوزادانی که سطح اکسیژن آن ها کاهش یافته ممکن است دچار نفس نفس و رنگ پریدگی شوند. نوزادانی که اکسیژن کافی در خون دارند این علائم را نشان نمی دهند، اما ممکن است بعداً در زندگی دچار عوارضی مانند: فشار خون بالا شوند.

علائم بیماری مادرزادی قلب کدام اند؟

در برخی موارد، علائم این عارضه ممکن است تا مدت کوتاهی پس از تولد ظاهر نشود. نوزادان تازه متولد شده با نقص قلب ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

 • تغییر رنگ محسوس در ناحیه لب ها، پوست، انگشتان
 • اختلال در تنفس یا تنگی نفس
 • اختلال در غذا خوردن
 • وزن کم هنگام تولد
 • درد قفسه سینه
 • تاخیر در رشد

در پاره ای دیگر از افراد، علائم نقص مادرزادی قلب ممکن است تا سال ها پس از تولد ظاهر نشود. هنگامی که علائم ایجاد شد، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ضربان نامنظم قلب یا آریتمی قلبی
 • سرگیجه
 • مشکل تنفس
 • غش کردن
 • تورم
 • خستگی

چه عواملی باعث بروز بیماری مادرزادی قلب می شوند؟

این بیماری در نتیجه یک مشکل رشد اولیه در ساختار قلب رخ می دهد. این نقص به طور معمول با جریان طبیعی خون از طریق قلب تداخل ایجاد می کند، که ممکن است بر تنفس تأثیر بگذارد. اگرچه محققان دقیقاً مطمئن نیستند که چرا قلب به درستی رشد نمی کند، در مورد علل مشکوک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سابقه ابتلا بیماری در خانواده یا اطرافیان نزدیک
 • مصرف برخی از داروهای تجویز شده در دوران بارداری کودک را در معرض خطر بیشتری برای نقص قلب قرار می دهد.
 • استفاده از الکل یا داروهای غیرقانونی در دوران بارداری می تواند خطر نقص قلب کودک را افزایش دهد.
 • مادرانی که در سه ماهه اول بارداری دچار عفونت ویروسی هم چون کرونا شده اند، به احتمال زیاد کودکی با نقص قلب به دنیا می آورند.
 • افزایش سطح قند خون (دیابت) ممکن است رشد کودک را تحت تأثیر قرار دهد.

نقائص مادرزادی چگونه تشخیص داده می شود؟

نقص مادرزادی قلب اغلب در طی سونوگرافی بارداری تشخیص داده می شود. به عنوان مثال: اگر پزشک شما ضربان قلب غیرطبیعی بشنود، ممکن است با انجام آزمایشات خاص این مسئله را بیشتر بررسی کند. این ها ممکن است شامل اکوکاردیوگرام، اشعه ایکس قفسه سینه یا اسکن قلبی، ام آر آی باشد. اگر تشخیص داده شود، پزشک شما باید اطمینان حاصل می کند که متخصصان مناسب در هنگام زایمان در دسترس هستند.

چگونه بیماری مادرزادی قلب درمان می شود؟

درمان نقص مادرزادی قلب به نوع و شدت آن بستگی دارد. برخی از نوزادان دارای نقص خفیف قلبی هستند که با گذشت زمان خود به خود بهبود می یابند. برخی دیگر ممکن است نقص شدید داشته باشند که نیاز به درمان گسترده دارند. در این موارد، متخصص قلب و عروق هر یک از روش های زیر را تجویز می کند.

دارو درمانی

داروهای مختلفی وجود دارد که می تواند به قلب کمک کند تا موثرتر کار کند. برخی از آن ها هم چنین می توانند برای جلوگیری از تشکیل لخته های خون یا کنترل ضربان قلب نامنظم استفاده شوند.

جراحی قلب باز

اگر اقدامات مذکور برای ترمیم نقص مادرزادی قلب کافی نباشد، ممکن است به این نوع جراحی نیاز باشد. یک جراح ممکن است برای بستن سوراخ های قلب، ترمیم دریچه های قلب یا بزرگ شدن رگ های خونی، جراحی قلب باز انجام دهد.

پیوند قلب

در موارد نادری که نقص مادرزادی قلب برای رفع آن بیش از حد پیچیده باشد، ممکن است نیاز به پیوند قلب باشد. در طی این روش، قلب کودک با یک قلب سالم از یک اهدا کننده جایگزین می شود.

 کارگذاری دستگاه

دستگاه های ضربان ساز هم چون پیس میکرو یا باتری قلب

برخی از عوارض مرتبط با نقایص مادرزادی قلب با استفاده از دستگاه های خاص از جمله ضربان سازهای قلب و دفیبریلاتورهای قلب و عروق می توان درمان یا از پیشرفت بیماری جلوگیری کرد.

چگونه می توان از بیماری های مادرزادی قلبی پیشگیری کرد؟

زنانی که باردار هستند یا قصد باردار شدن دارند می توانند اقدامات احتیاطی خاصی را برای کاهش خطر به دنیا آوردن نوزادی با نقص مادرزادی قلب انجام دهند که به شرح ذیل است:

 • اگر قصد باردار شدن دارید، در مورد مصرف هر نوع داروی با پزشک خود مشورت کنید.
 • اگر دیابت دارید، قبل از بارداری مطمئن شوید که سطح قند خون شما کنترل شده است. هم چنین مهم است که برای کنترل بیماری در دوران بارداری تحت مراقبت ویژه قرار بگیرید.
 • اگر در برابر سرخچه یا سرخک واکسینه نشده اید، از قرار گرفتن در معرض چنین بیماری های خودداری کنید و در مورد گزینه های پیشگیری از آن ها نیز با پزشک خود صحبت کنید.
 • اگر سابقه خانوادگی نقص قلبی مادرزادی دارید، آن را با پزشک خود در میان بگذراید و از پزشک خود در مورد غربالگری ژنتیکی سوال کنید. برخی از ژن ها ممکن است به رشد غیر طبیعی قلب جنین بیانجامد.
 • از مصرف الکل و استفاده از داروهای غیرقانونی در دوران بارداری پرهیز کنید.

نتیجه گیری

چنانچه با کودکی با نقص مادرزادی ناراحتی های قلبی مواجهه شدید یا خودتان نیز دچارش بودید حتما از بهترین متخصص قلب و عروق کمک بگیرید تا با تشخیص دقیق و زود هنگام آن اقدامات درمانی را آغاز کرده تا روند بهبودی تسریع یابد.

منبع:

https://www.healthline.com/health/congenital-heart-disease

دکتر ندامهرعلیزاده

فارغ التحصيل عمومي دانشگاه تهران تخصص از دانشگاه ايران بيمارستان قلب شهيد رجايي جز رتبه هاي بورد كشوري سال ٩٦ عضو انجمن قلب اروپا شاغل در بيمارستانهاي خاتم الانبيا - فياض بخش - دي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + سیزده =

Call Now Buttonتماس با پزشک