اکوکاردیوگرافی

آیا در مورد اکوکاردیوگرافی چیزی می دانید؟

چه کاربرد های دارد؟

آیا استفاده از آن برای بیماران قلبی مضر است؟

در طی استفاده از این دستگاه چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

نوعی آزمایشی برای تشخیص بیماری های قلبی که با دستگاهی جدید به روز اقدام به تصویر برداری می کند تا در نتیجه اطلاعاتی در مورد کارکرد قلب و دریچه های آن در اختیار پزشک قرار دهد این گونه می توان به عارضه خود پی ببرید.

در این مقاله هم قصدداریم اطلاعات بیشتری در مورد این تست تشخیصی با کمک مطالعات انجام شده از منابع علمی مختلف و معتبر برای شما مخاطبین عزیز ارائه دهیم. با ما همراه باشید:

اکوکاردیوگرام چیست؟

یک تکنیک تستی جدید تر از نوار قلب با همان کارکرد که به صورت غیر تهاجمی تصاویری را با امواج صوتی با فرکانس بالا از نقاط مورد نظر از قلب: دیواره های قلبی، دریچه های و ابتدای سرخرگ های بزرگ دریافت می کنند این پروسه معمولاٌ چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد.

با کمک این روش می توان به عارضه های زیر پی ببرید:

 • لخته شدن خون در اتاق عمل
 • مایعات موجود در کیسه های اطراف قلب
 • اختلالات عملکردی در ناحیه دریچه ی قلب
 • پر یا کم فشار خون پمپاژ شده به قلب
 • مشکلات آئورت هماتن رگ اصلی که به قلب وصل است.
 • تشخیص سلامت عضلات قلبی به خصوص زماتی که حمله قلبی صورت گرفته است.
 • نشان دهنده هر گونه نقص در قلب نوزادان است
 • آریتمی یا همان نا منظمی در ضربان قلب
دستگاه اکوکاردیوگرام

دستگاه اکوکاردیوگرافی قلبی

انواع اکوکاردیوگرافی

مدل های مختلفی از این دستگاه وجود دارد که موارد زیر را شامل می شود:

 1. اکوکاردیوگرافی ترانتوراکس
  یکی از رایج ترین انواع آن است و کاملا بدون درد و غیر تهاجمی است. در این روش دستگاهی که از آن تحت عنوان مبدل یاد می شود بر روی قفسه سینه تان قرار می گیرد که امواج اولتراسوند را به قلب راسال می کند. در این هنگام سیستم پزشکی که به دستگاه متصل است امواج صوتی که موقع برگشت به مبدل را تفسیر می کند و در نهایت تصاویر را به صورت همرمان به پزشک متخصص قلب نشان می دهد.
 2. اکوکاردیوگرافی از راه مری
  در این روش پزشک با استفاده از همان دستگاه مبدل بسیار کوچک تر از مدل قبلی، به داخل دهان وارد می کند تا از طریق گلو و مری به پشت قلب فرستاده و تصاویر مورد نیاز را جمع آوری کند. تا هر گونه مشکلی را با دید بهتری مشاهده کنند. در اغلب موراد پزشک برای سهولت در کار و از بین بردن رفلکس گلو، از مواد بی حس کننده ای استفاده می کند.
 3. اکوکاردیوگرافی سه بعدی
  روشی بسیار کار آمد که تصاویر منتشر شده را نه تتنها به صورت واضح بلکه سه بعدی در اختیار پزشک قرار می دهد. معمولاٌ قبل از جراحی دریچه قلبی و هم چنین برای تشخیص نارسایی های قلبی در کودکان کاربرد دارد.
 4. اکوکاردیوگرام استرس
  بخش عمده ای از مشکلات قلبی مربوط به شریان های اصلی است که خون مورد نیاز قلب را تامین می کند و عروق کرونر صرفا در زمان انجام فعالیت های بدنی رخ می دهد. به همین دلیل متخصص قلب ممکن است از روش اکوکاردیوگرام استرسی برای بررسی مشکلات عروق کرونری استفاده کند. در طی انجام آن اطلاعاتی از جمله: تصاویر قبل و بالافاصله بعد از فعالیت های بدنی و رزش کردن را در اختیار پزشک قرار می دهد و حتی چنانچه بیمار نتواند ورزش کند از روش تزریق دارویی کمک می گیرند تا پمپاژ قلب بیمار شبیه سازی شرایط فعالیت های جسمی شود.
 5. اکوکاردیوگرافی جنین
  همانطور که از نامش پیداست برای بررسی نواحی قلبی جنین در رحم مادر است که در هفته های 18-22 بارداری آن را انجام می دهند. در این روش دستگاه مبدل بر روی پایین شکم مادر قرار می گیرد تا دریچه ها و سایر نقاط قلب ارزیابی شوند. لازم به ذکر است همانطور که در مباحث پیشین نیز بدان اشاره شده است این روش به علت عدم استفاده از اشعه ایکس برای جنین و مادر بی خطر و جای هیچ گونه نگرانی ندارد.
اکوقلب جنین

اکوکاردیوگرافی قلبی از جنین

 چه آمادگی های برای انجام اکوکاردیوگرافی ضرورت دارد؟

بهتر است بدانید آمادگی های خاصی نیاز نیست اما اگر موارد مذکور را رعایت کنید باعث سهولت در انجام کار های تان می شود.

 • در همان ابتدا باید لباس های راحتی بپوشید که بتوان آن را در هنگام انجام آزمایش از قسمت کمر به بالا را در بیاورید.
 • در مورد مصرف غذا یا دارو حتما با پزشک خود مشورت کنید چرا که در برخی از موارد لازم است که از چند ساعت قبل از انجام اکوکردیوگرافی غذا و خوراکی مصرف نشود. حتی اگر دارویی نیز مصرف کنید ممکن است شما را دچار خواب آلودگی یا بی حالی کند.
آمادگی های قبل از اکوکاردیوگرافی

در اوردن لباس از قسمت کمر به پایین قبل از انجام اکو قلبی ضرورت دارد.

مراقبت های بعد از اکو قلبی

در این مورد خوشبختانه می توانید بعد از اتمام آزمایش هر گونه فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرید مگر در مواقع نادر که پزشک در این مورد به شما دستورالعمل های می دهد تا با رعایت آن هیچ گونه خطری تهدید کننده سلامتی تان نباشد.

اگر نتیجه اکو قلبی شما نرمال باشد دیگر نیازی به انجام تست های دیگری ندارید و با خیال راحت به ادامه زندگی خود می پردازید. اما اگر خدای ناکرده نتیجه نگران کننده ای از اکو به دست بیاید معمولا برای آزمایش های بیشتر ارجاع داده می شوید.

نتایج اکو قلبی چه چیز های را نشان می دهد؟

 • میزان قدرت پمپاز خون در قلب
 • انواع آسیب های به عضلات قلبی
 • ایجاد هر گونه تغییرات در قلب
 • عارضه های مربوط به دریچه قلب
 • نقائص موجود در قلب

نتیجه گیری

پس برای حفظ سلامتی خود به طور مداوم تحت آزمایش و چکاپ های دوره ای قرار بگیرید تا در صورت هر گونه مشکلی با تشخیص به هنگام جلوی پیشرفت بیماری گرفته شود. به همین منظور انجام تست های بررسی مشکلات قلبی از اهمیت بالایی در سلامت جسمانی شما برخوردار است.

منبع:

https://www.healthline.com/health/echocardiogram#:~:text=Echocardiography%20is%20a%20test%20that,clots%20in%20the%20heart%20chambers

دکتر ندامهرعلیزاده

فارغ التحصيل عمومي دانشگاه تهران تخصص از دانشگاه ايران بيمارستان قلب شهيد رجايي جز رتبه هاي بورد كشوري سال ٩٦ عضو انجمن قلب اروپا شاغل در بيمارستانهاي خاتم الانبيا - فياض بخش - دي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − یک =