تاثیر افسردگی بر بیماری های قلبی

معمولاً پس از حمله قلبی، جراحی یا عمل قلبی، بستری شدن اخیر در بیمارستان، یا تشخیص جدید بیماری قلبی، احساس غمگینی یا افسردگی می کنید. این احساسات ممکن است نتیجه ناتوانی در انجام کارهای ساده بدون خستگی باشد. احساس غم و اندوه موقتی امری طبیعی است و باید به تدریج در عرض چند هفته از بین برود، زیرا به روال عادی و فعالیت های عادی خود باز می گردید. با این حال، گاهی اوقات، افسردگی می تواند شما را از داشتن یک زندگی عادی باز دارد. هنگامی که افسردگی شما دو هفته به طول انجامید و با علائم دیگری همراه بود، درمان برای کمک به شما برای بهبودی ضروری است. با ما همراه باشید تا درباره افسردگی و بیماری های قلبی بیشتر صحبت کنیم.

نقش افسردگی در بیماران قلبی عروقی چیست؟

15 درصد از بیماران مبتلا به بیماری های قلبی عروقی و 20 درصد از بیمارانی که تحت عمل جراحی پیوند عروق کرونر (CABG) قرار گرفته اند، افسردگی را تجربه می کنند.

مطالعات نشان داده است که استرس تأثیر منفی بر سلامت قلب افراد دارد. به ویژه استرس مدیریت نشده می تواند منجر به فشار خون بالا، آسیب شریانی، ریتم نامنظم قلب و ضعف سیستم ایمنی شود. همچنین برای افراد مبتلا به بیماری قلبی، افسردگی می تواند خطر عارضه قلبی مانند حمله قلبی یا لخته شدن خون را افزایش دهد. برای افرادی که بیماری قلبی ندارند، افسردگی نیز می تواند خطر حمله قلبی و ابتلا به بیماری عروق کرونر را افزایش دهد. بر اساس نتایج یک مطالعه، ادامه یافتن افسردگی پس از بهبودی، خطر مرگ و میر را طی 6 ماه پس از حمله قلبی به 17 درصد افزایش می دهد (3 درصد مرگ و میر در بیماران حمله قلبی که افسردگی نداشتند). در طول نقاهت پس از جراحی قلب، افسردگی می تواند درد، خستگی و کندی روند بهبودی را تشدید کند. بیمارانی که پیوند عروق کرونر داشته اند و افسردگی درمان نشده پس از جراحی داشته اند نیز عوارض و مرگ و میر بالاتری دارند. بیماران مبتلا به نارسایی قلبی و افسردگی، خطر بستری مجدد در بیمارستان و همچنین خطر مرگ و میر بیشتری دارند. یافته‌های تحقیقات نشان داده‌اند که عوامل ژنتیکی می تواند، خطر افسردگی و خطر حوادث قلبی مکرر را پس از حمله قلبی افزایش دهد. بیماران مبتلا به بیماری قلبی و افسردگی نیز وضعیت سلامت ضعیف تری دارند. سبک زندگی غلط و عاداتی که ناشی از افسردگی می شود، مانند سیگار کشیدن، مصرف زیاد الکل، ورزش نکردن، رژیم غذایی نامناسب در درمان بیماری قلبی اختلال ایجاد می کند. افسردگی چنان عامل خطری در بیماری قلبی است که انجمن قلب آمریکا (AHA) توصیه کرده است که همه بیماران قلبی با استفاده از پرسش‌های ساده غربالگری و یک نظرسنجی آسان به نام پرسشنامه سلامت بیمار از نظر افسردگی غربالگری شوند.

چه زمانی بیمار بایستی افسردگی را جدی بگیرد؟

اگر پس از جراحی بیماری قلبی فرد در حال بهبودی است، احساس غم و اندوه موقت و افسردگی در چند هفته اول بسیار شایع است. با این حال، درمان افسردگی، زمانی ضروری است که افسردگی شدید و همراه با علائم دیگر باشد (از جمله کناره گیری از فعالیت ها، عدم تمایل به ملاقات با خانواده و دوستان، افزایش افکار منفی و گریه کردن). بدون درمان، افسردگی می تواند بدتر شود، همچنین برای بیماران قلبی، افسردگی می تواند خطر حمله قلبی و اختلال عروق کرونر را افزایش دهد.

دلایل بیشتر برای جدی گرفتن حالت افسردگی، عبارتند از:

اگر احساسات منفی، مانند تحریک پذیری و یا عدم احساس لذت از وقایع مثبت، به مدت 2 هفته یا بیشتر ادامه یابد، بایستی حالت افسردگی را جدی تلقی کرد. مشارکت و همکاری برای بهبودی حالات روحی، از بیماری قلبی برای فرد دشوارتر خواهد بود. بی انگیزگی یا نداشتن انگیزه ذهنی، و همچنین کمبود اعتماد به نفس ممکن است نشان دهنده این باشد که افسردگی با تار و پود شخص عجین شده است.

اختلالات افسردگی ناشی از ترکیب عوامل زیر است:

  • سابقه خانوادگی
  • سلامت جسمانی
  • وضعیت روحی و محیطی یک فرد.
  • استرس بالا
  • تغییر محل سکونت
  • سوگ از دست دادن نزدیکان و عزیزان و بسیاری عوامل دیگر

افسردگی چگونه تشخیص داده می شود؟

بزرگترین مانع برای تشخیص و درمان افسردگی، تشخیص این است که فردی از آن رنج می برد. متأسفانه تقریباً نیمی از افرادی که افسردگی را تجربه می کنند هرگز بیماری خود را تشخیص داده یا درمان نمی کنند. و عدم درمان می تواند تهدید کننده زندگی باشد: تا 10 درصد از افرادی که با افسردگی دست و پنجه نرم می کنند دست به خودکشی می زنند.

پزشک شما می‌تواند با درخواست از شما برای توصیف علائم، وضعیت شما را ارزیابی کند. از آنجایی که بیمارانی که از یک بیماری پزشکی، بستری شدن در بیمارستان یا عمل جراحی بهبود می یابند، برخی از علائم رایج افسردگی از جمله خستگی و بی خوابی را تجربه می کنند، پزشک شما به این علائم اضافی افسردگی توجه خواهد کرد:

  • کناره گیری از فعالیت ها
  • عدم علاقه برای عدم ملاقات با خانواده و دوستان
  • گریه کردن

گاهی اوقات، علائم افسردگی می تواند توسط برخی داروها، یک اختلال فیزیکی، ویروس یا بیماری بدتر شود. پزشک شما ممکن است یک معاینه فیزیکی یا آزمایش‌های مختلف برای تعیین اینکه آیا دلیل فیزیکی برای علائم افسردگی شما وجود دارد یا خیر، انجام دهد.

پزشک شما همچنین سابقه پزشکی شخصی و خانوادگی شما و همچنین هر گونه سابقه مصرف مواد مخدر یا الکل را ارزیابی می کند.

اگر چه هیچ آزمایش خون خاصی برای تشخیص افسردگی استفاده نمی شود، اما معیارهای تشخیصی مختلفی برای تشخیص صحیح آن وجود دارد.

درمان افسردگی

درمان های زیادی برای افسردگی وجود دارد. اختلال افسردگی ممکن است با داروهای ضد افسردگی، روان درمانی، مشاوره یا ترکیبی از هر دو درمان شود. داروهای ضد افسردگی جدیدتر و ایمن‌تر، مانند SSRI (مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین) سابقه ایمنی ثابتی دارند و برای بیماران قلبی بی‌خطر هستند. داروهای ضد افسردگی سرترالین و سیتالوپرام به بهترین وجه مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، در بیماران مبتلا به بیماری قلبی موثر و بی‌خطر هستند .

یک سبک زندگی سالم از جمله ورزش منظم، خواب مناسب، یک رژیم غذایی متعادل، و همچنین تکنیک های آرام سازی و مدیریت استرس می تواند به شما در مدیریت افسردگی کمک کند. در یک کارآزمایی اخیرا مشخص شد که ورزش و فعالیت بدنی تأثیر قابل توجهی بر افسردگی دارد.

کلام آخر

بیماری افسردگی بیماری است که ممکن است زندگی روزمره فرد را تحت تاثیر قرار دهد و باعث ایجاد اختلال و بیماری های قلبی شود. از این رو بهتر است برای درمان افسردگی و جلوگیری از عوارض بعدی بیمار تحت درمان قرار گیرد.

دکتر ندامهرعلیزاده

فارغ التحصيل عمومي دانشگاه تهران تخصص از دانشگاه ايران بيمارستان قلب شهيد رجايي جز رتبه هاي بورد كشوري سال ٩٦ عضو انجمن قلب اروپا شاغل در بيمارستانهاي خاتم الانبيا - فياض بخش - دي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 6 =