اسکن قلب

اگر درگیری بیماری های قلبی خاصی هستید و با توجه به مراجعه به پزشک متخصص قلب و عروق می خواهید از بهترین روش های تشخیصی کمک بگیرید. پزشک به شما اسکن قلبی را پیشنهاد می کند. چرا که با دقت و جزئیات بیشتری اطلاعات مورد نیاز را در اختیار وی قرار می دهد.

حال با توجه به پرسش های مکرر شما کاربران عزیزف با توجه به مطالعه و استفاده از منابع معتبر و مختلف علمی اطلاعاتی در مورد این روش در اختیارتان قرار می دهیم با تا با مطالعه این مقاله دانش پزشکی تان افزایش یابد.

باشد که در آینده ای نه چندان دور شاهد جامعه سالم با افراد آگاه باشیم.

اسکن قلب چیست؟

اسکن قلب روشی برای بررسی خون رسانی به عضله قلب می باشد تا بتوان درصورت تنگی عروق کرونر قلب با درمان به موقع از پیشرفت آن جلوگیری کرد.اسکن قلبی تصویری از عروق قلبی فراهم می کند که به وسیله آن می توان رسوبات ایجاد شده در عروق کرونری که باعث افزایش خطر حمله قلبی می شود را دید.
رسوبات ایجاد شده در عروق قلبی سبب تنگ شدن آن ها می شود و سبب می شود که در خون رسانی به قلب اختلال وارد شود.
بیماری عروق کرونری قلب از شایع ترین دلایل مرگ و میر در جهان است باید در صورت داشتن علائم بیماری های قلبی سریعاٌ به متخصص مراجعه و آن عارضه را درمان کرد. در بیماری عروق کرنوی فقط به یک قسمت از عضله قلب خونرسانی می شود و به بقیه نقاط آن خونرسانی انجام نمی شود.

کاربرد اسکن قلب

• تشخیص میزان بافت قابل نجات در بیماران با سابقه ی نارسایی قلبی یا سکته قلبی
• بررسی نحوه پمپاژ خون توسط قلب و خونرسانی به بدن
• بررسی آسیب دیدگی عضله قلب در اثر استفاده از دارو، صدمه، عفونت یا حمله قلبی
تصویربرداری از عضله قلب که با اسکن هسته ای قلب و با استفاده از دوربین گاما و تزریق یک نوع ماده رادیو اکتیو بی خطر انجام می شود امکان درمان به موقع و جلوگیری از بروز حملات قلبی در بیماران را فراهم ساخته است.

دلیل استفاده از اسکن قلب

اسکن هسته ای قلب برخی از نواحی قلبی که در آن میزان جریان خون در طی استراحت یا انجام فعالیت های بدنی کاهش یافته است را مشاهده می کند و اطلاعات لازم جهت تشخیص و درمان عارضه در اختیار متخصص قلب و عروق قرار می دهد.

در شرایط زیر می توان از اسکن قلبی استفاده کرد:

 • فردی که دچار حمله قلبی شده است.
 • انجام جراحی های قلبی
 • فردی که با توجه به بیماری ش نیاز به انجام آنژیوگرافی دارد
 • در کسانی که احتمال بروز حمله قلبی در آن ها زیاد است.

آمادگی های قبل از اسکن قلب چه مواردی است؟

• شب قبل از انجام اسکن قلب حتما باید استحمام کرد و آقایان باید موهای سینه خود را بتراشند.
• بیمار نباید 2 ساعت قبل از انجام اسکن قلب چیزی میل کند و باید ناشتا باشد.
• بیمار از 12 ساعت قبل از اسکن قلب چای، قهوه و شکلات میل نکند.
• بیمار باید حتما یک همراه داشته باشد.
• از همراه آوردن اطفال زیر 12 سال خودداری کنید.
• بیمار مدارک پزشکی خود نظیر اکو، آنژیوگرافی، نوار قلب و در صورت بستری قبلی پرونده آن را به همراه دفترچه بیمه خود به همراه داشته باشد.
• بیمار در زمان اسکن قلب از لباس نخی با آستین گشاد و بدون دکمه فلزی و شلوار گشاد استفاده کند.
• در زمان اسکن قلب با تست ورزش، بیمار کفش های مناسب جهت پیاده روی به همراه داشته باشد.
• اگر بیمار داروی خاصی مصرف می کند باید به پزشک معالج اطلاع دهد و پزشک با توجه به نوع دارو که داروهای قلبی یا فشار خون هستند مدت زمان عدم مصرف آن ها قبل از انجام اسکن را تعیین کند.
به عنوان مثال مصرف داروهایی مانند: متوپرولول، پروپرانولول، امپرازول، آتنولول، متوهگزال باید 48 ساعت قبل از انجام اسکن قطع شوند. مصرف داروهایی نظیر آملودیپین، آدالات، کاردیولول 24 ساعت و داروهایی مانند: نیتروکانتین و نیتروگلیسرین 12 ساعت قبل از انجام اسکن قلب باید قطع شود.

مراحل انجام اسکن قلب

اسکن قلب در دو مرحله استراحت و استرس (تست ورزشی یا استرس رادیویی) انجام می شود.
جهت انجام اسکن قلب چست لید نوار قلب در اطراف قلب نصب می شود و آنژیوکت جهت تزریق به رگ دست متصل می شود. پزشک از بیمار سوالاتی در خصوص سابقه بیماری قلبی خواهد پرسید و ضربان قلب و فشار خون بیمار چک می شود و نوار قلب بیمار ثبت می شود.

• اسکن قلب با استفاده از تست ورزش یا استرس رادیویی

بیمار جهت انجام تست ورزش روی دستگاه تردمیل می رود و با شروع شدن فعالیت بیمار، نوار قلب او در حین ورزش توسط پزشک مشاهده و فشار خون چک می شود.
پزشک بر اساس سن، حد معینی از ورزش و حداکثر ضربان قلبی که بیمار باید به آن دست پیدا کند را مشخص می کند.
پس از انجام فعالیت در بازه زمانی که پزشک برای بیمار در نظر می گیرد، داروی رادیواکتیو بی خطر ( داروی مرتبط با اسکن قلب ) مخصوص قلب به بیمار از طریق آنژیوکت داخل رگ تزریق می شود و یک دقیقه بعد دستگاه به صورت تدریجی متوقف می شود.
اگر تغییرات غیر عادی در وضعیت بالینی بیمار یا نوار قلب او رخ دهد تست باید به طور ناتمام خاتمه یابد.
بعد از انجام این مرحله بیمار می تواند داروهای خود را مانند گذشته مصرف کند.

• اسکن قلب در حالت استراحت

مرحله دوم اسکن قلب برای انجام دادن اسکن قلب در حالت استراحت، بیمار با توجه به وقتت تعیین شده توسط پزشک باید مجدد برای انجام تست مراجعه کند. برای اسکن قلب در مرحله استراحت نیازی به قطع کردن داروهای مصرفی نیست.
جهت انجام مرحله استراحت بیمار باید سه ساعت قبل از انجام تست ناشتا باشد. در بیمارانی که مبتلا به دیابت هستند یک ساعت ناشتا بودن کافی است.
مرحله استراحت نسبت به مرحله انجام فعالیت کوتاه تر و آسان تر می باشد. در این مرحله فعالیت ورزشی و تست ورزش انجام نمی‌شود. ابتدا داروی رادیواکتیو از طریق آنژیوکت به رگ بیمار تزریق می شود و بعد از یک تأخیر زمانی حدود ۱ تا ۲ ساعته، مجدداً تصویربرداری از قلب با همان شرایط قبلی تکرار خواهد شد.

دستگاه اسکن قلب

دستگاه سی تی اسکن

نمایی نزدیک از دستگاه اسکن قلب

پس از انجام اسکن قلبی

 • معمولا پس از اتمام روند تصویربرداری، افراد می توانند به انجام فعالیت های روزمره شان رسیدگی کنند.
 • تا چند روز پس از آن تا می توانید آب فراوان بنوشید تا مواد رادیو اکتیو از بدن تان خارج شود.
 • در ادامه نیز می توانید برای بحث در مورد نتایج حاصل از ان با پزشک متخصص خود مشورت کنید و اطلاعات لازمه درباره بیماری خود کسب کنید.

خطرات اسکن قلب

یکی از دغدغه های که برای وجود دارد این است که بدانند کاری که می خواهند انجام دهند عوارض جانبی نیز برای آن ها به همراه دارد یا خیر؟ در این مبحث با توجه به مطالعات انجام شده بدان می پردازیم:

در ابتدا بهتر است بدانید  با اشعه ی بسیار کمی که دارد بهره مندی از روش اسکن قلب برای بسیاری از افراد ضرری در پی ندارد چرا که در طول مدت 24 – 72 ساعت این اشعه ها از طریق کلیه تان دفع خواهد شد.

حال اگر شما خانمی باردار هستید یا در دوران شیردهی به سر می برید قبل از اقدام به انجام چنین تست تشخیصی بیماری های قلبی، حتما پزشک معالج تان را از شرایط خود با خبر سازید. زیرا این روش تصویربرداری ممکن است به جنین یا کودک تان آسیب بزند.

قیمت اسکن قلب

اگر می خواهید در مورد هزینه های مربوط به اسکن قلبی بدانید باید بسیاری از فاکتور های مهمی که در برآورد قیمت آن تاثیر گذار است را بشناسید و سپس با توجه به آن هزینه حدودی را محاسبه کنید. چرا که با توجه به شرایط کنونی نمی توانیم به صورت دقیق مبلغی را در اختیارتان قرار دهیم.

 • میزان تخصص، تبحر و مهارت، شهرت پزشکی که اقدام به انجام آن می کند.
 • میزان کمیت و کیفیت لوازم و تجهیزات مورد استفاده در حین اسکن
 • تعداد جلسات مراجعه به پزشک
 • میزان حق الویزیت متخصص قلب
 • موقعیت مکانی مطب

خاتمه

توجه داشته باشید که حین انجام تست ورزش، هر گاه احساس کردید قادر به ادامه دادن ورزش کردن نیستید یا اینکه سر درد شدید، درد قفسه سینه، سرگیجه، یا تنگی نفس مفرط دارید با مطلع کردن پزشک، از ادامه فعالیت روی تردمیل خودداری کنید.

دکتر ندامهرعلیزاده

فارغ التحصيل عمومي دانشگاه تهران تخصص از دانشگاه ايران بيمارستان قلب شهيد رجايي جز رتبه هاي بورد كشوري سال ٩٦ عضو انجمن قلب اروپا شاغل در بيمارستانهاي خاتم الانبيا - فياض بخش - دي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 16 =

Call Now Buttonتماس با پزشک