آریتمی قلبی

قلب به مثابه مرکز بدن

قلب یک عضو حیاتی در بدن انسان که جای آن درست در میان سمت چپ قفسه سینه است زمانی که به آرامی و نرمال می تپد نشان از سلامتی ما دارد. اما هنگامی که دچار اختلالی در عملکردش شود علائم مشخص از خود ارائه می دهد که می توانید بفهمید چه مشکلاتی دارید.

آیا می دانستید؟! بسیاری از عارضه های قلبی زمانی اتفاق می افتند که قلب دچار بی نظمی در ریتم ضربان قلب می شود، چرا قلب می تواند سریع یا ضعیف بتپد و همین امر سلامتی مان را به خطر می اندازد.

حال قصد داریم در مورد یکی از شایع ترین بیماری های قلبی که آریتمی نام دارد بیشتر صحبت کنیم. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با توجه به مطالعاتی که از منابع مختلف و معتبر علمی انجام شده است اطلاعاتی مناسب و در خور در اختیار شما کاربران قرار دهیم.

آریتمی قلبی چیست؟

آریتمی قلبی یک واژه مصطلح در میان بیماری های قلبی است ریشه در یونان باستان دارد، ” آ ” به معنای از دست دادن و ریتم هم همان لفظ ساده ضربان قلب است. این عارضه بنا به دلایل مختلفی ایجاد می شود. شاید برخی از افراد واژه دیس ریتمی را هم از پزشکان شنیده باشند که در مورد این بیماری به کار می برند و درست است زیرا از نظر تخصصی این دو اصطلاح یک معنی را می دهند، اما واژه آریتمی شیوع بیشتری در میان عامه مردم دارد.

بنا به تحقیقات میدانی که انجام شد افرادی که درگیر این بیماری قلبی بوده اند، اظهار دارند: اغلب قلبی متلاطم با احساسات و علائم شدید و ضعیف و گاهی هم آزار دهنده را تجربه می کنند.

در این حین ذکر یک نکته لازم است بدانید اکثر آریتمی های قلبی شدید نیستند و همینطور عوارضی را هم برای فرد به همراه ندارند، با این حال در برخی از افراد ممکن است به سکته مغزی یا ایست قلبی بیانجامد.

نارسایی قلبی

نارسایی قلبی چیست؟

ضربان طبیعی قلب چگونه است؟

بسیاری از متخصصین این حوزه درمانی میزان تپش یک قلب سالم را با شمردن تعداد دفعات ضربت آن در هر دقیقه در هنگام استراحت برآورد می کنند. البته که باید بدانید دامنه ضربان قلب در حالت استراحت در افراد مختلف متفاوت است، اما عددی که از سوی انجمن قلب آمریکا (AHA) پیشنهاد شده است بین 60-100 ضربه در دقیقه است. بنابراین قلب باید با ریتمی منظم متشکل از ضربان های مضاعف با فاصله های مساوی بین هر کدام، تپیده شود.

همانطور که می دانید افراد می توانند به راحتی ضربان های قلب خود را با استفاده از نبض در نقاط مختلف بدن اندازه گیری کنند.

بهترین نقاط بررسی ضربان قلب در بدن، مچ دست، داخل آرنج، کنار گردن، بالای پا است.

انواع آریتمی های قلبی

انواع مختلفی از آریتمی قلبی وجود دارد که شامل موارد زیر می شوند:

 1. فیبریلاسیون دهلیزی: نوعی از این بیماری است که با شدت ضربان قلب سریع با دامنه 100 ضربه در هر دقیقه است.این اختلال ضربان نامنظم در ناحیه دهلیزی قلب است. هم چنین نوع بسیار شایع از آریتمی که عمدتاٌ در بزرگسالان بالای 65 سال سن مشاهده شده است.
 2. آریتمی برادری کاردی: آریتمی مذکور با عنوان ضربان قلب آهسته شناخته شده است. این اختلال عملکرد گره سینوسی، ضربان قلب آهسته است که به دلیل گره “SA” غیر طبیعی است.
 3. آریتمی فوق بطنی: این بیماری در دهلیز ها یا همان قسمت بالای قلب با انقباضات زودرس دهلیزی آغاز می شود.
 4. آریتمی بطنی: نوع دیگری از این عارضه که در ناحیه تحتانی قلب با انقباضات زود هنگام بطنی همراه است.

علائم دیس ریتمی کدام اند؟

در ابتدا بهتر است بدانید آریتمی قلبی ممکن است نشانه های قابل توجهی نداشته باشند و پزشک با انجام معاینات فیزیکی و بالینی متوجه این موضوع شده باشد. هم چنین اگر فردی هر یک از موارد مذکور به علامت های آریتمی قلبی مشهور است را تجربه کرده باشد لزوماٌ به معنای وجود چنین عارضه ای نیست و باید حتما تحت نظر یک متخصص قلب و عروق متبحر معاینه شود.

علائم آریتمی قلبی به نوع آن وابسته است که در ادامه بدان اشاره خواهیم کرد:

 1. علائم نوع تاکی کاردی با ضربان قلب سریع عبارت اند از:
 • نفس، نفس زدن
 • سرگیجه
 • غش کردن
 • احساس درد در قفسه سینه

***

 1. برادی کاردی می توانند حالات زیر را ایجاد کنند:
 • اختلال در تمرکز
 • خستگی مفرط
 • نفس تنگی
 • تعریق زیاد

***

 1. هنگامی که فیبریلاسیون رخ می دهد ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:
 • اضطراب
 • احساس سبکی در سر
 • ضعف ناگهانی

چه عواملی در بروز چنین بیماری دخیل هستند؟

متخصصین این حوزه درمانی بر این باورند هر گونه تکانه های الکتریکی که باعث تحرریک انقباضات قلب می شوند ممکن است منجر به آریتمی شود.

چندین عامل می تواند باعث اختلال در کارکرد قلب شود که عبارت اند از:

 • عوامل ژنتیکی، همانند همیشه نمی توان نقش فاکتور های ارثی را در بروز بسیاری از بیماری ها نادیده گرفت.
 • بیماری های زمینه ای از جمله: نارسایی احتقانی قلب
 • فشار خون بالا
 • کم یا پر کاری غده تیروئید
 • دیابت
 • مصرف برخی از دارو های خاص یا مکمل های غذایی و گیاهی موجود در بازار
 • سوء مصرف در انواع متعدد مواد مخدر و مشروبات الکلی
 • استعمال دخانیات
 • نوشیدن بیش از حد قهوه

به هر روی فردی که از سلامت عمومی برخوردار است و اغلب شرایط بالا را ندارد به ندرت به این عارضه در طولانی مددت مبتلا می شود مگر این که تحریکات خارجی مانند شوک های الکتریکی را تجربه کرده باشد. با این حال این عارضه به عنوان یک مشکل اساسی قلبی شناخته شده است و به راحتی نمیتوان از آن عبور کرد و باید نسبت به تشخیص به هنگام و درمان مناسب آن اقدام کرد تا بتوان از سلامتی محافظت کرد.

این بیماری چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک متخصص قلب و عروق با گرفتن شرح حالی دقیق از بیمار با علائم مربوط به این بیماری، در همان ابتدا اقدام به بررسی های فیزیکی در نواحی قفسه سینه و ضربان قلب می کند و سپس به منظور تشخیص و ارزیابی های دقیق تر از انواع متعددی از تست تشخیصی بیماری قلبی و تجهیزات موجود همانند: الکتروکاردیوگرام، مانیتور هولتر، تست ورزش، اکوکاردیوگرام، کاتتریزاسیون قلبی، مطالعات الکتروفیزیولوژی تخصصی و در نهایت از تصویر برداری اشعه ایکس در ناحیه قفسه سینه کمک می گیرند.

درمان آریتمی قلبی

همانطور که در بحث علائم مطرح شد، درمان های هر یک از انواع آریتمی ها نیز متفاوت خواهد بود.

به عنوان مثال در بیمار مبتلا به آریتمی با نوع برادی کاردی، پزشک ممکن است از یک نوع وسیله ای برای افزایش ضربان قلب کمک بگیرد و آن را در طی عمل جراحی در داخل بخشی خاصی از قفسه کار بگذارد. این دستگاه های ضربان ساز قلب از پالس های الکتریکی برای افزایش تعداد ضربه ها استفاده می کند.

درمان های مختلفی برای عارضه تاکی کاردی آریتمی وجود دارد:

 • حرکات ورزشی خاصی که تحت عنوان مانور واگال از آن یاد می شود. البته که بر خلاف اسمش پیچیده نیست و افراد به راحتی می توانند آن ها را در منازل خود انجام دهند.
 • دارو درمانی که برای کاهش علائم مربوط به این عارضه موثر است.
 • جراحی قلب که در طی آن جراح از شوک الکتریکی مستقیم برای تنظیم مجدد ریتم های قلبی استفاده می کند.در صورت عدم درمان چه اتفاقی می افتد؟در ادامه به برخی از عوارض هولناک عدم درمان آریتمی قلبی اشاره خواهیم کرد:
 • سکته مغزی این اتفاق در صورتی رخ می دهد که فیبریلاسیون دهلیزی قلب خون را به اندازه پمپاژ نمی کند و همین وضعیت باعث تجمع خون و ایجاد لخته و در نهایت سکته می شود.
 • نارسایی قلبی هم یکی دیگر از عارضه های ناشی از آریتمی است که با تاکی کاردی یا برادی کاردی طولانی مدت ایجاد می شود.

پیشگیری بهتر از درمان است

در این مبحث به برخی از اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از ایجاد آریتمی می پردازیم.

 • در همان گام اول نسبت به تغییر شیوه زندگی خود اقدام کنید. این یک اصل بسیار مهم در پیشگیری از ابتلا به بیماری و یا حتی تسریع در روند بهبودی است که بسیاری از پزشکان برا آن تاکید می کنند.
 • محرک های هم چون دارو های بدون نسخه، مشروبات الکلی را کنار بگذارید.
 • ورزش کنید، محققان دریافته اند فعالیت های جسمانی صحیح در طی ورزش کردن های منظم می تواندیاعث افزایش خلق و خوی و جلوگیری از عارضه ها شود.

نتیجه گیری

با توجه به مطالبی که در مورد آریتمی قلبی در مباحث پیشین مطالعه کردید بیشتر و بیشتر به اهمیت سلامتی تان پی می برید.

پس برای اینکه هیچ وقت در دام چنین بلاهای گرفتار شنوید چکاپ های دوره ای را به طور منظم انجام دهید و از وجود هر گونه بیماری در بدن خود آگاه شوید و با کمک متخصص مربوط آن را برطرف کنید.

تن و جان تان سلامت!!!

 

دکتر ندامهرعلیزاده

فارغ التحصيل عمومي دانشگاه تهران تخصص از دانشگاه ايران بيمارستان قلب شهيد رجايي جز رتبه هاي بورد كشوري سال ٩٦ عضو انجمن قلب اروپا شاغل در بيمارستانهاي خاتم الانبيا - فياض بخش - دي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 14 =

Call Now Buttonتماس با پزشک